site.btaБългарчета учат в Международното училище в Букурещ
Деца от 40 държави учат в Международното училище в Букурещ. Сред тях и четири българчета. Срещам ги в клуба по 3D моделиране и принтиране с учителя им Енес Нас. “Днес ще се учим на графичен дизайн”, казва ми едно от децата на родния ни език. Не е забравило български.
Кабинетът е пълен с всевъзможни джади. “Повечето са 3D, а 3D принтерът е направен от 3D принтер”, споделя учителят и допълва, че част от предметите, които изработват учениците, се продават и на базари с благотворителна цел.
В един от коридорите, покрити с графити, рисунки и инсталации от капачки, всичките дело на децата, се сблъсквам с робота, върху който работят двама ученици от Турция и една ученичка от Унгария. “Те ще участват в състезание по роботика. И ако успеят, ще отидат на финал в Хюстън”, обяснява ми Таня Буюклиева, която също е българка, живее и работи в Букурещ от четири години и отговаря за приема на учениците в учебното заведение.
Заедно отиваме до кабинета по география, където цари оживление. Щом разбира, че съм българка, учителят Михай Джордже, който учи децата и на шах и карате, ми казва почти на перфектен български “Лека нощ, деца” и си спомня за времето, когато е гледал българска телевезия.
В учебното заведение в Букурещ има още една българска следа. Всяка година негови ученици посещават Несебър и участват в Международното състезание по математика (Final Maths Without Borders). Отворени са за сътрудничество с училища от България по различни проекти и биха се впуснали в предизвикателства като състезания по шах например.
Надяват се скоро в библиотеката на учебното заведение да имат и български книги. БТА постави началото, като им подари броеве на списание “ЛИК”, посветени на празника на българската роза в Казанлък.
“Имаме около 20 000 книги. Хари Потър вече не е най-търсен. Сега на мода са манга комиксите”, разказва с усмивка Лилиана Манолаке от училищната библиотека.
Подобно на Хари Потър, и учениците от Международното училище в Букурещ получават трофеи.
“Когато дете започне да учи при нас, то става част от така наречения Домашен отбор (House Team). Има четири такива: Рис, Заек, Мечка и Лисица. Децата получават точки от училищния персонал. В края на всяка седмица точките се сумират и печелившият отбор получава признание. Има и малки подаръци. Децата работят в тези отбори през годинита в рамките на различни събития”, обяснява за БТА един от ръководителите на училището Мустафа Сойдемир. Той допълва, че елементът е взаимстван от британската образователна система, а идеята е да се насърчи здравословната конкуренция и екипната работа.
Учениците имат още един стимул - Международната награда на херцога на Единбург. А поле за изява получават и в разнообразните извънкласни дейности. Не липсват спорт, сценични изкуства, настолни игри, наука, музика и дебати, както и клубове по специални интереси.
Така срещам Мая и Виолета - дванадесетокласнички с влечение към журналистиката. Задават ми много въпроси - как БТА отразява българските общности по света и войната в Украйна, къде има кореспондентски бюра, а после отговарят на моите въпроси.
“Ние сме част от клуба ISBTV, основан от възпитаник на училището - Филип Яков. Той започна с идеята за медиен профил, който да представя учениците и техните интереси. Яков завърши миналата година. Ние го наследихме и решихме да разширим проекта. Сега правим платформа за мултимедийно съдържание. Имаме уеб сайт, Инстаграм, ЮТюб. Ще направим и подкаст в Спотифай. Искаме да се фокусираме върху журналистиката и да информираме учениците какво се случва по света. Не само на академично ниво. Започнахме със статии и интервюта”, раказват ми Мая и Виолета.
Имат желание да направят и телевизионен канал. Вълнуват се от всякакви теми - от външна политика до култура.
“Всяка година имаме международен ден в училището, в който празнуваме всички общности и националности, които учат в нашето училище, включително България. Празнуваме всяка нация с нейното специфично облекло и храна”, разказват момичетата.
В рамките на клуба си сътрудничат с организации като УНИЦЕФ и ООН. Много от учениците в училището участват и в проекти с местни или задгранични фондации, чиято цел е да помогнат на общности, които са били засегнати от природни бедствия. Така например възпитаници на учебното заведение се присъединяват към кампанията за проект за чиста вода, инициирана от фондация, която изгражда кладенци за вода в 18 страни и осигурява достъп до чиста вода на 3 милиона души. Учениците от Международнто училище в Букурещ успяха да съберат 5000 долара чрез различни събития и дейности, организирани в училището. Парите са използвани за изграждането на кладенец в Кения.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text