site.btaСамостоятелна изложба на художничките Таня Калимерова и Маруся Калимерова ще бъде открита в Рим
Самостоятелна изложба „Мостовете на паметта“ с гоблени, скулптури и хартиена тъкан на художничките Таня Калимерова и Маруся Калимерова ще бъде открита в централата на Фондация „Марко Бесо” в Рим на 8 февруари. Експозицията е организирана в памет на авторката Маруся Калимерова (Мари Драганов), напуснала този свят през 2017 година на 64-годишна възраст, съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Венета Ненкова, председател на Културна асоциация „Паралел 43“ и основател на Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция.
Събитието е организирано от Асоциация „Тексфиларт“ и ще премине под патронажа на Посолството ни в Италия и Българския културен институт в Рим.
На откриването ще присъстват посланикът ни в Италия Тодор Стоянов, директорът на Българския културен институт в Рим Жана Яковлева, управителният съветник на Фондация „Марко Бесо” Лучо Ричети и директорът на „Студио Аперто” проф. Лило Бартолони.
Експозицията ще бъде открита в 17:00 часа местно време, а в 18:00 часа започва официална част, по време на която посланик Тодор Стоянов ще представи институционални приветствия. След това изкуствоведът и художествен критик проф. Клаудио Стринати ще представи двете художнички.
„Ще присъстват представители на дипломацията, Българския културен институт в Рим, българската общност, академичната и художествена среда, приятели, колеги и представители на пресата“, разказаха организаторите на изложбата.
Куратори на експозицията са Таня Калимерова и Олга Босева от Българския културен институт в Рим.
„Тази изложба е едно от малкото, но много интересни предложения, посветени на завладяващото изкуство на влакното и хартията. Включва творби на две съвременни художнички с голям международен престиж като членове на множество асоциации, фондации и художествени групи. Две сестри - едната представя древно българското изкуство, прилагайки лична техника, с която допринася за напредъка на световното текстилно изкуство, стигайки дори до триизмерни форми, а другата - силните връзки с родината си България и универсалното италианско изкуство чрез живота си в Италия от 1980 година“, допълниха организаторите.
Художественото изкуство на двете авторки обхваща гоблени, скулптури, светлинни инсталации, рисунки, ескизи, материални произведения и тъкани хартиени произведения.
"Това са винаги нови и оригинални абстрактни композиции, било заради съчетанието на цветовете, било заради съчетанието на материалите и формите. Много от тях напомнят японски стил. Но те са произведения с изискана елегантност и изтънчена красота. Авторките работят с текстилни влакна, като коприна и памук, естествена или синтетична мрежа, бамбук, рексор, пластмаса, медни нишки и дори изсушени планински билки. Цветовете възпроизвеждат всички оттенъци на земята“, споделят още организаторите.
Творбите на българките ще бъдат изложени в две зали. Първата е посветена на творчеството на Маруся Калимерова. Във втората ще бъдат подредени 14 произведения на Таня Калимерова, изпълнени в комбинация от китайска оризова хартия, японска хартия и някои текстилни изделия от коприна. На три стъклени колони ще бъдат разположени около 28 миниатюрни текстилни скулптури, някои от които са представяли Италия и България на национални и международни конкурси.
Входът за откриването на изложбата „Мостовете на паметта“ е възможен само с предварителна регистрация до 12:00 часа на предния ден в сайта на Фондация „Марко Бесо” или на електронен адрес: prenotazioni@fondazionemarcobesso.net. Резервацията важи за един човек.
Експозицията може да бъде видяна всеки делничен ден до 23 февруари от 10:00 до 13:00 часа и от 14:00 до 16:30 часа. Адресът на Фондация „Марко Бесо“ е: Ларго ди Торе Арджентина, 11 - 00186 Рим (Ларго Арджентина).
На 21 февруари е обявен и ден в памет на художничката Маруся Калимерова. На тази дата от 11:00 до 15:00 часа гостите ще имат възможност да разгледат основните помещения на фондацията, под ръководството на архитект Карла Риволта.
Авторката Маруся Калимерова е възпитаник на българския художник и професор Марин Върбанов.
От 2009 година двете сестри споделят професионалния си живот в римското ателие на Таня Калимерова, създавайки оригинални творби по отношение на идея, размер, техника и цветова комбинация.
Творбите на художничките са разпространени по целия свят в национални и международни галерии, министерства, банки, частни и обществени колекции в Австрия, Белгия, България, Франция, Гърция, Германия, Япония, Италия, Англия, Кувейт, САЩ.
Сред изкуствоведите и критиците, които са писали за творчеството на Таня и Маруся Калимерови са: проф. Бруно Мантура, бивш заместник-управител на Националната галерия за модерно изкуство в Рим, проф. Клаудио Стринати, изкуствовед и критик, бивш началник на Палацо Венеция и на Музейния център на Рим и провинция, проф. Антонио Паолучи, бивш директор на Ватиканските музеи и проф. адв. Емануеле Ф.М. Емануеле, президент на Фондация „Рома Арте – Музеи“.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text