site.btaКукерски маски изработиха деца, родители и учители от училище „БулгаринА“ в Пескара
Кукерски маски изработиха деца, родители и учители от Българското неделно училище „БулгаринА“ в Пескара. Творческата работилница беше вдъхновена от тазгодишното издание на фестивала „Сурва“ в Перник, съобщи за БТА Надежда Славова, ръководител на българо-италианската организация „Българи в Абруцо” в италианския град.
„Днес в нашата арт работилница деца и родители се потопиха в магията на „Сурва“. По традиция по това време на годината при нас винаги цари творчески безпорядък. Новата година започна с нови надежди и мечти, а кукерските маски и звонци прогониха всички лоши поличби“, допълни директорът на училище „БулгаринА“ Силвия Георгиева.
Арт заниманията на децата се осъществиха по идея на учителския колектив и с „помощта, желанието и вдъхновението на родителите и децата“, допълни Георгиева.
„Компания ни правеше онлайн фестивалът в Перник, откъдето си припомнихме, че кукерите са част от нематериалното културно наследство на България. Кукерите, някъде наричани бабугери или чауши, са жив пример за нашата българска идентичност, с която сме горди, и която с желание предаваме и на нашите деца от Българското неделно училище "БулгаринА" в град Пескара", посочи още директорът на училището.
Както БТА писа, Българско неделно училище „БулгаринА“ в град Пескара, област Абруцо, Италия, е основано през 2014 година. В основата на неговото създаване е хасковската хандбалистка Снежана Тончева, родена в Димитровград през 1958 година и напуснала този свят през 2017 година в Пескара.
През 2006 година тя създава българо-италианската организация „Българи в Абруцо”, чийто председател днес е Надежда Славова. След време, в отговор на осъзнатата нужда от структурирано и систематично обучение по български език, литература, история и география на България, открива и училище „БулгаринА”.
Просветното средище работи по програмата на Министерството на образованието и науката на България (МОН). Регистрирано е в списъка с неделни училища в чужбина, одобрени според постановление No 90 на Министерски съвет.
Съобразено с учебната програма на МОН, децата изучават български език и литература, история и цивилизации и география и икономика на България. Използват се адаптирани учебни помагала за деца, които живеят в чужбина.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text