site.btaНародният етнографски ансамбъл за танци „Бесарабия" събра болградчани на двучасов концерт по случай 10-годишнината си
Народният етнографски ансамбъл за танци „Бесарабия" събра жители и гости на град Болград на двучасов концерт. Събитието е поредният концерт на ансамбъла под надслов "Концерт за приятели" и е посветено на 10-ата годишнина от създаването на „Бесарабия".
Основан от художествения ръководител и хореограф от България Петър Димитров през годините на своето съществуване ансамбълът стана визитната картичка на град Болград.
Болградчани и гостите на града имаха възможност да се насладят на богата и професионална концертна програма, съпроводена с многообразие на народни български носии.
Почетен гост на събитието бе генералният консул на България в гр. Одеса Светослав Иванов, който в своето изказване поздрави гражданите на Болград, ансамбъл „Бесарабия" и специално благодари на хореографа Петър Димитров за неговия неуморен труд. „В залата, където се проведе концертът, през август 2021 г. беше отбелязана 200-годишнината от създаването на Болград. Отправям пожелания и през следващите 200 години украинските граждани с българско самосъзнание да продължават все така успешно да съхраняват българската култура и българския език, да пазят българската историческа идентичност", са пожеланията на генералния ни консул.
В рамките на договора за сътрудничество между Община Болград и Община Тунджа специално за събитието от България пристигна делегация начело с кмета на Община Тунджа Станчо Ставрев.
Поздравления към ансамбъл „Бесарабия" прозвучаха от почетните гости в лицето на регионалните власти: заместник-председателя на Болградската районна държавна администрация Александър Йорданов, председателя на Болградския районен съвет Михаил Садаклиев, кмета на гр. Болград Сергей Димитриев, началника на отдела на културата, туризма, младежта и спорта към Болградския градски съвет Жанна Суслина, директора на центъра за култура и отдих Олга Коршок.
Поздравителен адрес за юбилярите беше предаден от името на народния депутат на Украйна и президент на Асоциацията на българите в Украйна Антон Киссе от помощника му Татяна Чумичьова.
Благопожелания към „Бесарабия" бяха отправени от заместник-директора на Болградската гимназия „Георги Раковски" Наталия Кара и директора на Областния център за българска култура в гр. Болград Галина Иванова.
Хора от Видинско, тракийски хора и тракийска ръченица и мн. др. бяха представени в концертната програма от народния етнографски ансамбъл за танци „Бесарабия".
Български и украински вокални и танцови композиции бяха изнесени и от: Валентина Белиогло и трио „Берарабски славеи" (Болградска гимназия „Георги Раковски"), Володимир Стамати, Иванна Демирова и Димитър Русанжик (с. Чушмелий), танцов състав „Илирия" с ръководител Анна Желяскова (с. Каракурт), хор „Горлиця" с ръководител Олег Згардан, инструментален ансамбъл „Чушмелийски звънчата" с ръководител Иванна Демирова (с. Чушмелий), образцов танцов състав „Вдъхновение" с ръководител Виктория Алавацка, оркестър за българска народна музика „Чийший" с ръководител Петър Минковски (с. Городнее), вокален ансамбъл „Жарава" с ръководител Олег Згардан.
Началото на ансамбъл „Бесарабия" започва от 19 септември 2013 г., когато по идея на българина от Болград Сергей Русев се събират любители на българските народни танци и хора. Идеята е приета радушно от Петър Димитров, тогава делегиран от българското Министерство на образованието и науката (МОН) преподавател по български народни танци в Болградската гимназия „Георги Раковски“.
През пролетта на 2015 г. „Бесарабия” печели званието на народен ансамбъл за танци. Десет години танцьорите от „Бесарабия” представят своето творчество в различни фестивали и събори в Украйна, Молдова, България и Турция.
В ансамбъла участват представители на различни сфери на дейност, обединени от любовта към българската култура.
Идеята за самия проект „Концерт за приятели“ за първи път се осъществява през 2014 година. Както споделят самите участници от „Бесарабия”, замислен като концерт „от приятели за приятели”, през годините този замисъл остава непроменен.
Художественият ръководител Петър Димитров от 2000 г. е директор и главен художествен ръководител във фолклорен ансамбъл „Тунджа“ - Община Тунджа, град Ямбол. От 2012 до 2017 г. е делегиран преподавател от МОН по български народни танци в Болградска гимназия „Георги Раковски“. Той е основател на танцов ансамбъл „Илирия“ в село Каракурт и танцов ансамбъл „Чушмелий“ в село Криничное, Болградски район, както и на народния ансамбъл „Бесарабия“ при Районния дом на културата.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text