site.btaЦигуларката Албена Данаилова свири на новогодишния концерт на Виенската филхармония
Албена Данаилова беше и тази година българската следа по време на новогодишния концерт на Виенската филхармония, информира блогът на българите в Австрия “Меланж Булгарен” (“Melange Bulgaren”).
Цигуларката Албена Данаилова беше на първия пулт, редом до Райнер Хонек, другия концертмайстор на оркестъра на Виенската филхармония, отбелязва изданието.
През 2008 година тя стана първата жената, заела престижнатa позиция на концертмайстор в традиционно консервативния оркестър на Виенската опера, а от 2011 и на оркестъра на Виенската филхармония. Първото ѝ участие в Новогодишния концерт е през 2009 г. и оттогава досега многократно свири на музикалното събитие, превърнало се в символ на началото на годината.
В състава на Виенската филхармония има още една българка – Даниела Иванова, която свири на виола.
Новогодишният концерт на Виенската филхармония съчетава композиции от династията Щраус и произведения от Йозеф Хелмесбергер, Карл Михаел Цирер, Ханс Кристиян Лумбю, Карл Комзак и за първи път композиция от Антон Брукнер – „Кадрил“ за пиано, датиращ от 1854 г., в оркестрация на Волфганг Дьорнер.
В паузата на новогодишния концерт телевизионните зрители гледаха филм, посветен на Антон Брукнер и 200-годишнината от рождението му.
Допълнителна доза празничност към програмата внесоха и две балетни изпълнения. Първото е заснето в „Kaiservilla“ в Бад Ишъл, тъй като през 2024 г. градчето, както и цялата област Salzkammergut са обявени за европейска столица на културата. Декор на второто балетно изпълнение е средновековният замък Розенбург в в областта Waldviertel.
Новогодишният концерт се провежда за пръв път на 31 декември 1939 г. Според анонси във вестниците е бил извънреден концерт на Виенската филхармония с цел събирането на средства за Фондацията „Винтерхилфверк“, създадена от националсоциалистите, за да поеме част от държавните социални услуги и облекчи бюджета по време на война.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text