site.btaКоледни картички изработиха деца от училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг
Коледни картички изработиха деца от училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг. По време на извънкласни занимания с преподавателките Бистра Божкова и Виктория Влаховска те учиха как навремето хората са водили комуникация с писма и картички, а гост на урока беше Валя Станева, която им разказа история за това как се е появило първото писмо. Това разказаха от учебното заведение в страницата си във Фейсбук.
„Започнахме часа с един въпрос. Ако аз съм в един град или държава, а моята приятелка е в друг град или държава, по какъв начин можем да водим комуникация? Какво учудване настана, когато децата разбраха, че преди 150 години е нямало телефони, компютри и интернет. Разбрахме, че хората са си комуникирали предимно пряко, и чрез писма – т.е. непряко общуване“, посочиха от училището.
Гостът на занятията Валя Станева разказа на учениците, че първата коледна картичка е нарисувана през 1843 година в Англия от художника Джон Хорсли по поръчка на неговия приятел Хенри Коул - първия директор на лондонския музей "Виктория и Албърт".
„Коул бил ангажиран с предстоящо събитие в музея и бил твърде зает да напише на всички свои приятели и роднини коледно пожелание, както правел досега. Хрумнала му уникална идея - да изработи една картичка с еднаква рисунка и еднакво пожелание и така да спести време. Коул поръчва 40 картички. В годините едва 12 от тях успяват да се съхранят, и то в частни колекции и музеи“, разказаха от просветното средище.
Валя Станева показа на учениците различни картички, ръчно изработени от нея, показа им методите за направа, както и различни дизайни и авторски проекти, посочиха още от училището и допълниха: „Учениците се забавляваха, докато твориха, изработиха шедьоври. На 16 декември, на коледния базар, ще имате възможност да закупите ръчно изработени коледни картички за своите близки и приятели. Очакваме ви“.
Училище „Д-р Петър Берон“ в Рединг е включено в списъка на българските неделни училища в чужбина на Министерството на образованието и науката на България по Постановление на Министерски съвет на България ПМС 90, с право да издава легитимни удостоверения. Обучението се провежда в присъствена, хибридна и дистанционна форма. Преподаваните предмети са български език и литература, история и цивилизации и география и икономика на България. Извънкласните занимания включват: кръжок за опознаване и запазване на българските традиции, обичаи и култура, изобразително изкуство и изработване на изделия от бита на българите, както и народни песни и танци.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text