site.btaПосланикът на България в Унгария Христо Полендаков посети град Сегед
Посланикът на България в Унгария Христо Полендаков посети на 22 ноември град Сегед и проведе срещи със заместник-кмета Шандор Наги. В чест на посещението емблематичната 140-годишна сграда на Кметството на Сегед развя българския трикольор, съобщиха в своя сайт от дипломатическата ни мисия в Будапеща.
Проведена бе и среща с председателя на българската общност в Сегед д-р Моника Фаркаш Барати, която е и заместник-ръководител на Катедрата по славянска филология в Сегедския университет. На срещата присъства и д-р Григор Григоров, лектор по български език в Катедрата по славянска филология.
В историческата Аула Максимус на Сегедския университет на 16 октомври 1956 г. е учреден Съюзът на университетската и академична младеж, чиито искания към властта за демократизация, десталинизация и извеждане на съветските войски дават начало на Унгарската революция от 1956 г., посочват още от Българското посолство.
По покана на студентската асоциация HEAD (House of European Affairs and Diplomacy) на Сегедския университет посланик Полендаков изнесе лекция на студентите от Юридическия факултет, в която бе представена България и състоянието на двустранните отношения.
В публикацията е посочено, че на срещата със заместник-кмета на Сегед Шандор Наги е обсъдено: евентуално съживяване на отношенията на побратимени градове с град Варна; търсене на партньорства с български градове с цел съвместно стартиране на европейски проекти; презентиране на Сегед, който е първият голям унгарски град след сръбско-унгарската граница, като възможност за посещение и отмора за транзитно преминаващите през Унгария български граждани; установяване на културни връзки, представянето на български изложби и гостуване на знатни български изпълнители и творци в града.
На срещата с председателя на българската общност в Сегед д-р Моника Фаркаш Барати и с д-р Григор Григоров беше обсъдено: спада интересът към изучаването на български език като специалност, поради стесняване на перспективите за ползването му. Следва да се търсят варианти за насърчаване, включително стипендиантски програми и перспективи за наемани от страна на опериращи в България унгарски фирми; към момента за популярните и много полезни Летни семинари в Софийския и Великотърновския университет се предоставят само пет места за студенти от Унгария, за които ежегодно се конкурират Сегедския и Будапещенския (ЕЛТЕ) университет.
Молбата им е, при възможност, бройката да се увеличи до поне шест студенти; по отношение на преподаването бяха споменати следните проблеми: няма единен, стандартен учебник за преподавателите по български език като чужд и би било от голяма полза осигуряването на онлайн достъп до учебни материали; нуждаят се от поне един екземпляр от учебниците за всички нива, използвани по време на Летния семинар във Велико Търново (Български език за чужденци нива / Bulgarian for foreigners, издателство и производство: Велико Търново: Фабер); от голяма полза би било изработването и поставянето на паметна плоча в чест на изтъкнатия унгарски българист професор Имре Тот, допринесъл за учредяването и развитието на специалността „Българистика” в Катедрата по славянска филология на Сегедския университет, допълват от дипломатическата ни мисия.
Посолството е на разположение за съдействие при реализирането на гореизложените проекти, е посочено още в публикацията.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text