site.btaБългарски ученици от Франция и Словения участваха в образователен маршрут в България
Първи образователен маршрут, финансиран от българското Министерство на образованието и науката, осъществиха възпитаници на Българското училище „Кирил и Методий“ в Париж. Това стана ясно от публикация във Фейсбук страницата на образователното средище.
Част от екипа бяха Яна Тодорова, екскурзовод и учител по история, Ванина Бодурова, учител в Тулуза, Румяна Георгиева, медицинско лице, майка на дистанционна ученичка.
В пътуването се включиха общо 15 ученици от трети до девети клас, присъствени и дистанционни, от няколко града във Франция и Словения.
От 30 октомври до 3 ноември те посетиха Националния исторически музей, Боянската църква, Голямата базилика в Пловдив, Етнографския музей в Пловдив, Бачковския манастир, Асеновата крепост, Казанлъшката гробница, Музея на розата, Музея „Искра“ в Казанлък, комплекс Дамасцена.
Учениците разгледаха и други обекти по време на пешеходните разходки в София, Пловдив и Казанлък. Те имаха възможност да видят паметника на баща и син Славейкови в София, къщата на П. Яворов, църквата Св. Седмочисленици, паметника на Алеко Константинов, Националния дворец на културата, храм-паметника „Александър Невски“, некропола на древна Сердика и подземния музей на „Св. София“, комплекс Антична Сердика; архитектурно-историческия резерват „Старинен Пловдив“, Античен стадион и Античен театър в Пловдив, квартал Капана; градския парк в Казанлък.
Бяха организирани няколко игрови дейности за учениците: вечер за запознаване с творческа дейност – „петте думи, с които се описвам“; картичка в Образователен център на Националния исторически музей; народни танци в Боянско ханче; интерактивни игри в Голямата базилика в Пловдив; състезание по съставяне на шевица с магнитни елементи в Етнографски музей; пъзели (България, Будители), изработване на „Пръстен на Калоян“ от глина.
Децата посетиха и български институции. Зам.-министър Емилия Лазарова надписа подарени от Министерството на образованието и науката книги на учениците. Зам.-председателката на Изпълнителната агенция за българите в чужбина също им подари книги и им разказа за конкурсите, в които могат да се включват през годината.
В Народното събрание учениците имаха беседа, чрез която се запознаха с функциите на българския парламент. Успяха да разгледат историческата сграда, да влязат в пленарна зала, да застанат на местата на най-важните длъжностни лица в държавата и да чуят български депутат, член на комисията по образование, Елисавета Белобрадова, която им разказа как работят българските народни представители.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text