site.btaАмерикански и британски издания коментират поредните американски удари срещу подкрепяни от Иран военни групировки в Близкия изток
САЩ възнамеряват да нанесат още удари срещу подкрепяни от Иран групировки в Близкия изток, пише британският в. "Телеграф", цитирайки съветника на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан.
Съливан отказа да каже дали САЩ ще нанесат директни удари по Иран, като заяви, че "не би било разумно" да се обсъжда какво САЩ "включват или изключват", посочва изданието. Коментарите му дойдоха, след като в събота вечерта Великобритания и САЩ нанесоха още една поредица от удари срещу подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен, отбелязва "Телеграф".
Стратегическият конфликт противопоставя САЩ - които се опитват да окажат натиск върху Техеран да обуздае съюзническите си сили в целия регион - срещу Иран, който е решен да им помогне, за да окаже натиск върху САЩ да напуснат региона и да предпази от унищожение групировката "Хамас" в Газа, пише в. "Гардиън".
Нито Вашингтон, нито Техеран обаче искат да влязат в пряк конфликт, коментира изданието. Техеран обяви своята червена линия, като предупреди САЩ да не предприемат директни нападения на иранска земя - курс, който обаче е предпочитан от мнозина американски републиканци, посочва британският вестник.
Анализаторите са скептични, че ударите на САЩ ще постигнат някакви значителни стратегически цели, пише в. "Вашингтон пост". Администрацията на Байдън предварително оповести отговора си миналата седмица и умишлено избягваше да пресича червените линии на иранския режим – засега не изглежда да са били засегнати ирански служители, въпреки че иракските власти съобщават за повече от десетима загинали, включително неуточнен брой цивилни, посочва изданието. Ударите освен това предвидимо предизвикаха нова вълна от гняв в региона, отбелязва столичният американски вестник.
Американски официални представители настояват, че ударите са били внимателно преценени, за да се избегне предизвикването на открита конфронтация с Иран и твърдят, че те са ограничили способността на въоръжените групировки да атакуват американските сили, пише в. "Ню Йорк таймс".
И все пак групировките продължават да са значими ирански съюзници, особено тежко въоръжените хуси в Йемен, и ударите срещу тях рискуват да доведат до ескалация на военните действия, която президентът Байдън се опитва да предотврати, откакто през октомври започна войната между Израел и "Хамас" в ивицата Газа, коментира изданието.
Очакванията са, че ударите ще накарат Иран да се отдръпне, за да не рискува започването на конфликт с далеч по-мощна сила, посочва "Ню Йорк таймс". Какво обаче ще направят неговите съюзници е много по-трудно да се предвиди, отбелязва вестникът.
Нито американски, нито арабски официални представители смятат, че способностите на хусите са били значително ограничени от ударите, а бойците се зарекоха да продължат да атакуват кораби в Червено море, свързвайки нападенията си с борбата на палестинците в Газа срещу Израел, пише "Ню Йорк таймс". Изданието посочва, че нападенията им са внесли смут в търговското корабоплаване, принуждавайки много кораби да поемат по дълги обиколни маршрути около южния край на Африка.
Американският вестник цитира Йоел Гузански, изследовател в Института за изследвания на националната сигурност в Тел Авив, според когото да се справиш с хусите е "като да се бориш с мъгла". Дори решителни усилия за унищожаване на техните запаси ще отнемат години, предупреждава експертът.
/АГ/
news.modal.header
news.modal.text