site.btaДесет години след пожара в „Колектив“ Румъния тепърва строи Центрове за лечение на тежки изгаряния


Близо 10 години след пожара в букурещкия нощен клуб „Колектив“ на 30 октомври 2015 г., когато загинаха над 60 души, а близо 200 бяха ранени, Румъния все още не разполага с центрове за лечение на тежки изгаряния.
Премиерът Марчел Чолаку посети днес в Тимишоара изграждащия се Център за лечение на тежки изгаряния, който ще работи в рамките на Окръжната болница за спешна помощ в града, предаде агенция Аджерпрес.
Неотдавна Министерството на здравеопазването на Румъния съобщи, че в процес на изграждане са три болници за лечение на тежки изгаряния, а общата стойност на тези проекти е около 220 милиона евро.
След пожара в „Колектив“ румънските власти заявиха, че страната разполага с всичко необходимо и не иска да изпраща ранените в болници в чужбина. Едва седмица по-късно бяха изпратени пациенти в клиники в Нидерландия, Белгия, Израел, Австрия, Норвегия, Швеция, Обединеното кралство, Австрия, Норвегия, Швеция и Обединеното кралство. Тридесет и трима от пострадалите починаха в първите дни след пожара заради тежкото си състояние, но и заради лоши условия в местните болници, писа Радио Свободна Европа.
При друг тежък инцидент – експлозия в газстанция в община Креведия (Южна Румъния) на 26 август 2023 г. загинаха шест души, а над 50 бяха ранени. Тогава отново Румъния изпрати пострадали с изгаряния за лечение в болници в чужбина.
„След трагедиите, които станаха в страната, с министъра на здравеопазването Александру Рафила посетихме болницата за тежки изгаряния в Белгия и започнахме да изпращаме лекари на специализация, които ще работят тук, в Центъра за тежки изгаряния в Тимишоара“, заяви днес при посещението на строителната площадка премиерът Марчел Чолаку, цитиран от Аджерпрес.
Чолаку отбеляза, че дори и в чужбина капацитетът на отделенията за тежки изгаряния е малък – от порядъка на десет легла.
„Затова имаме нужда от всичките три центъра – в Тимишоара, Търгу Муреш и Букурещ“, каза Чолаку.
Най-напреднало е строителството на центъра в Тимишоара. Срокът за приключване на строителните работи бе удължен до 2026 г., а междувременно са започнали процедурите по закупуване на оборудване.
След пожара в дискотека „Пулс“ в град Кочани в Северна Македония, който отне живота на 60 души, редица държави, сред които България, предложиха помощ и лечение на пострадалите. Ръководителят на Департамента за извънредни ситуации Раед Арафат заяви тогава, че Румъния не разполага с места за лечение на пациенти с тежки изгаряния и предложи само превоз на пострадали с военни транспортни самолети.
Към момента 90 души от пострадалите при пожара в дискотека „Пулс“ остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Мениджърът на Окръжната болница за спешна помощ в Тимишоара Дорел Съндеск каза, че Центърът за лечение на тежки изгаряния е „осъществяване на една мечта“, предаде Аджерпрес.
„Проектът започна през 2014 г., но не стана нищо. През последните три години този проект, заедно с другите в Търгу Муреш и Букурещ, бяха съживени и се работи в добро темпо“, каза мениджърът на Окръжната болница в Тимишоара.
По думите му строителните работи са изпълнени на 60 процента.
„(…) Проектът ще бъде завършен и ще донесе огромен скок в качеството на грижите за нашите пациенти, предимно за пациентите с изгаряния, но и за всички пациенти в структурите, с които ще разполага новата сграда: нова Спешна помощ, нова операционна зала, ново хирургично интензивно отделение и площадка за хеликоптери“, каза Дорел Съндекс, цитиран от Аджерпрес.
Инвестициите на Министерството на здравеопазването в новия медицински център в Тимишоара възлизат на 66 млн. евро. Ще бъде построена многоетажна сграда, която ще разполага с 58 легла в отделението за Спешна помощ, 12 легла за тежки изгаряния, шест легла за изгаряния от средна степен и посткритични случаи, пет легла за микрохирургия и реконструктивна хирургия, отделение за интензивно лечение с 27 легла и операционен блок с 25 операционни зали.
Финансирането е осигурено в рамките на проекта „Реформа в здравния сектор - подобряване на качеството и ефективността на здравната система“, финансиран по силата на споразумение за заем между румънското правителство и Международната банка за възстановяване и развитие, отбелязва Аджерпрес.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text