site.btaЩе доведе ли споразумението между Иран и МААЕ за подновяване на инспекциите на ядрени обекти до рестарт на преговорите по ядрената сделка


В края на миналата седмица стана ясно, че Иран ще даде възможност на международни експерти да извършват детайлни инспекции на свои ядрени обекти, според текста на съвместно изявление на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и на иранската агенция за атомна енергия, цитирано от ДПА.
Подробностите за инспекциите предстои да бъдат изяснени след бъдеща среща в Техеран, се казва в изявлението.
Съвместното изявление бе разпространено в събота, след като ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси се срещна в Техеран с иранския президент Ебрахим Раиси.
"Иран изрази готовността си … да предостави допълнителна информация и достъп" до ядрените си обекти, се казва в изявлението, цитирано от Ройтерс.
По информация на МААЕ Иран се е съгласил да съдейства на разследването във връзка с наличието на частици уран на необявени обекти и дори да постави отново премахнати устройства за наблюдение.
Съвместното изявление идва след месеци на нарастващи опасения на Запада за ядрената програма на Ислямската република, посочва в. „Файненшъл таймс“.
Иран премахна повече от 20 камери и друго оборудване от ядрените си обекти миналата година, ескалирайки конфронтацията със Запада в отговор на критична резолюция на МААЕ срещу ядрените му дейности.
След двудневната си визита в Техеран ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси отбеляза, че е постигнат „съществен напредък в диалога с иранското правителство“.
Иран разширява ядрените си дейности от 2019 г. насам, година след като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп едностранно се оттегли от споразумението от 2015 г., което Техеран подписа със световните сили, отбелязва „Файненшъл таймс“.Съгласно условията на сделката със САЩ, Германия, Великобритания, Франция, Русия и Китай, Иран се съгласи на една от най-строгите програми за наблюдение на МААЕ, включително ограничения на ядрената си дейност, като например да обогатява уран само до чистота не по-висока от 3,67 процента, в замяна на облекчаване на санкциите.
След като Тръмп се отказа от сделката и наложи няколко вълни от болезнени санкции на Иран, Техеран открито увеличи обогатяването на уран до 60 процента чистота - най-високото ниво в историята си - разшири запасите си от обогатен уран и разработи усъвършенствани центрофуги.
На въпрос на журналисти относно откриването на частици, обогатени до 84 процента чистота, Гроси заяви: "Ние не съдим за намерения, видяхме събитие, което заслужава да бъде изяснено".
"Разполагаме с информация за определено ниво на обогатяване, в определено съоръжение. След вземането на някои проби виждаме пик, понякога в този тип съоръжения може да има колебания или пикове, които може да са случайни или ограничени във времето, но може да е и друго", добави той, цитиран от „Файненшъл таймс“.
Гроси заяви, че Иран също така се е съгласил да увеличи "интензивността на инспекциите" в съоръжението във Фордо, като каза, че "това е много важна стъпка напред".
Той добави, че Техеран е разрешил да се инсталират отново камери и друго онлайн наблюдение, което е от решаващо значение.
"Губим информация за някои области, които са много важни... по-специално в контекста на възможността за възобновяване на Съвместния всеобхватен план за действие (споразумението от 2015 г.)", каза Гроси.
След като президентът Джо Байдън встъпи в длъжност, обещавайки, че САЩ ще се присъединят отново към ядреното споразумение от 2015 г. и ще отменят много от санкциите си срещу Иран, ако Техеран отново започне да спазва споразумението, се появи предпазлив оптимизъм, че то може да бъде съживено.
След повече от година на непреки преговори между правителството на Байдън и Иран дипломатическите усилия за спасяване на изпадналото в криза споразумение обаче зациклиха. Миналата година западни представители обвиниха Техеран, че блокира опитите за сключване на сделка.
Оттогава насам американски и европейски представители заявиха, че дипломатическите усилия за съживяване на ядрената сделка на практика са блокирани, тъй като отношенията с Иран се влошиха още повече след жестоките репресии на Техеран срещу протестиращи миналата година и след решението му да продаде на Русия дронове, които бяха използвани във войната срещу Украйна. Иран обвинява САЩ за провала на ядрените преговори.
По време на срещата в Техеран Раиси заяви пред Гроси, че ядрената програма на страната му се е превърнала в "извинение" за САЩ и Израел да оказват натиск върху Ислямската републиката. Според иранските медии той също така е призовал МААЕ да "спазва безпристрастност" в докладите си относно "мирния" план на Иран.
Споразумението за подновяване на инспекциите на ирански ядрени обекти донесе известно разведряване в отношенията между Техеран и западните сили. Дипломатически източници, пожелали да останат анонимни, казаха в понеделник, че няма да има нова осъдителна резолюция срещу Иран в Съвета на управителите на МААЕ тази седмица.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text