site.btaМеждународна конференция в подкрепа на либийските избори предстои в Париж
Париж, 11 ноември /Валери Льору и Жером Риве от Франс прес/
Президентът на Франция Еманюел Макрон свиква в петък в Париж международна конференция за Либия, която да даде финален "тласък" на изборите, насрочени за 24 декември и чието произвеждане остава твърде несигурно на фона на подновеното напрежение между съперничещите лагери.
"Изборите са на една ръка разстояние. В Либия има силно движение в полза на това да се състоят. Залогът е стабилността на страната", посочи Елисейскит дворец, представяйки във вторник очакванията от конференцията.
"Но тези, които се стремят да спънат настоящото развитие, дебнат в засада, опитват се да извадят от релси процеса", изтъкна френската президентска канцелария.
Значи трябва да се положат усилия "изборният процес да стане неоспорим и необратим", а резултатът от вота да бъде "уважен", настоя Елисейският дворец във връзка с президентските избори на 24 декември и парламентарните, насрочени месец по-късно.
Тези избори, резултат на труден политически процес под егидата на ООН, се очаква да обърнат страницата на десетилетния хаос, последвал падането на режима на Муамар Кадафи през 2011 г., и да сложат край на разделението и братоубийствените борби между двата съперничещи лагера - единият от източните, другият от западните региони на страната.
Но с наближаването на вота политическото напрежение отново се повиши - всеки лагер подозира другия, че дърпа чергата към себе си, което прави изборите проблематични на фона на все още крехката сигурност в Либия.
Съпредседатели на конференцията ще бъдат Франция, Германия, Италия - три страни от челните редици в търсенето на решение за кризата, - Обединените нации и Либия, подчерта Елисейският дворец в желание да демонстрира международното измерение на проявата.
Ще присъстват висши служители от повечето страни с отношение към либийската криза или уреждането й, сред които вицепрезидентката на САЩ Камала Харис и египетският президент Абдел Фатах ас Сиси, отбеляза канцеларията на френския лидер, без да огласи изчерпателен списък.
Русия, която наред с Египет и Обединените арабски емирства подкрепя силния човек в Източна Либия, маршал Халифа Хафтар - а и срещу Франция има упреци, че споделя тази позиция, - ще бъде представлявана от външния си министър Сергей Лавров, уточни Москва.
Нивото на представителство на Турция, която е на страната на западния лагер в Триполи и в напрегнати отношения с Франция, не бе уточнено.
"Дипломатически натиск"
===========================
Във вторник още не бе ясно и кой ще представлява Либия. Премиерът Абдел Хамид Дбейба, който е в конфликт с председателя на президентския съвет, не беше потвърдил дотогава идването си. Затова пък последният - Мохамед ал Менфи, се очаква да пристигне в Париж.
"Изпратихме покани и на двамата (. . .). Разговаряме и с двамата. За момента няма проблем", заяви Елисейският дворец.
Ще изпратят делегати освен това Тунис, Нигер и Чад - три съседни страни, понасящи косвените последици от либийската криза, свързани по-специално с трафика на оръжия и наемници.
Алжир, който е в разгара на дипломатическа криза с Париж, свързана с оценките за колонизацията, обаче не е потвърдил, че ще участва.
"Алжир е сред основните играчи в региона. Президентът на Републиката има желание алжирският президент (Абделмаджид) Тебун да участва", отбеляза френската президентска канцелария, подчертавайки същевременно, че Еманюел Макрон "съжалява за полемиките и недоразуменията", предизвикани от негови думи за алжирската нация.
Френската изпълнителна власт се стреми на конференцията да бъде подкрепен "либийският план за изтегляне на чуждестранните войски и наемници", но признава, че "трудностите" в тази връзка не са преодолени.
Хиляди наемници - от Русия (по-специално от частната компания "Вагнер"), от Турция (или пък протурски сирийци), Чад и Судан все още се намират в Либия според Елисейския дворец.
Турция обаче не бърза да започне изтегляне на силите си, а Кремъл отрича изобщо да е изпращал военни или наемници в Либия, както и да поддържа някакви връзки с групировката "Вагнер".
От тази гледна точка присъствието на САЩ на срещата ще подсили "дипломатическия натиск върху фракциите в Либия, стремящи се да забавят изборите, но и призива чуждестранните сили да напуснат страната", смята Анас ел Гомати, директор на либийския изследователски институт "Садек".
БТА
news.modal.header
news.modal.text