site.btaГраждански арест - нова форма на протест срещу здравните мерки в Гърция
AV 12:26:31 13-12-2021
PK1223AV.015
Гърция - КОВИД-19 - протест
Граждански арест - нова форма на протест
срещу здравните мерки
в Гърция
София, 13 декември /Елена Дражева от БТА/
Директор на училище беше закопчан с белезници и отведен в полицейско управление от група граждани, наричаща себе си "пазители" на конституцията. Странната случка се разигра през миналата седмица в Гърция.
При влизането на директора в училищния двор на гимназията в градчето Егинио, групата го обградила, сложила му белезници, вкарала го в кола и го отвела в местното полицейско управление.
Там те на свой ред били задържани, а директорът - освободен.
Арестувани по случая са единадесет човека, включително и две жени. Срещу тях вече са повдигнати няколко обвинения, сред които отвличане, упражняване на насилие, отправяне на заплаха.
Според информацията трима от участвалите в гражданския арест души имат деца в конкретното училище. Другите са от различни части на страната и властите не изключват възможността да са пристигнали в Егинио с цел да участват в предварително организираната акция.
Групата, наричана в гръцките медии "Пазители на конституцията", е противник на мерките, налагани в страната в опит да се овладее пандемията от КОВИД-19. Конкретно за училищата е задължително учениците, които не са ваксинирани, да се тестват по два пъти седмично и да носят маски. Същото важи за педагогическия и непадагогически персонал. Мерките позволяват да бъде запазено присъственото обучение.
Инциденти подобни на този от миналата седмица, но без да се стига до такава форма на насилие, не бяха рядкост в началото на учебната година през септември. Тогава несъгласни с мерките родители влизаха в конфликт с преподаватели и директори, прилагащи здравните протоколи. Подавани бяха жалби срещу представители на учителското съсловие и административния персонал, като се наложи дори намесата на министерството на образованието, за да не се стигне до съдебни процеси. Несъгласие с мерките имаше и сред учители, което обаче също не доведе до отмяната им.
И ако сега Гърция беше шокирана от гражданския арест на един директор на училище, то много скоро в затвора могат да се окажат родители, които отказват да пускат децата си на училище. И в двата случая причината е една и съща - несъгласие с прилаганите в системата здравни протоколи.
При системно отсъствие на децата от училище, ръководството на учебното заведение трябва да се свърже с родителите и ако няма реакция от тяхна страна, да информира прокуратурата. Процедурата предвижда проверка на прокуратурата, която може да поиска отнемане на родителските права.
Пандемията обаче, довела до повече случаи на лишени от обучение в училищна среда деца, според образователното министерство налага промяна на процедурата. Сега родителите са заплашени от затвор до две години, ако умишлено лишават децата си от образование, което в Гърция е задължително.
Макар и изолирани, случаите на отказ родители да пращат децата си на училище са показателни за определени нагласи в гръцкото общество. Случващото се в Гърция не се различава в голяма степен от това, което се наблюдава в света като цяло.
И тук в началото част от гърците отричаха съществуването на пандемията, после отричаха налагането на мерки, носенето на маски, правенето на тестове.
След това дойде отричането на нуждата от ваксинация и ползите от нея. Сега в страната се регистрират случаи на отказали се от интензивни грижи пациенти.
Според специалисти психолози случващото се е показател за липсата на доверие не само в правителството, а в държавата като цяло.
Тази липса на доверие се използва от формации като "Пазители на конституцията", които се самоопределят като защитници на демократичния ред в условията на пандемия. Привържениците й имат нашивки на дрехите с надпис "Конституционна полиция".
В началото на месеца техни представители бяха арестувани в Солун заради незаконна проверка на диагностичен център, правещ бързи тестове срещу КОВИД-19. След като съдът отложи делото срещу тях за януари, те подчертаха пред журналисти, че като гръцки граждани имат всяко законово право да правят проверки там, където смятат, че има нарушения.
От "Пазители на конституцията" разпространяват вижданията си главно чрез социалните медии, чрез създадени от тях Фейсбук групи. Така те призовават към неподчинение и организират демонстрации.
Често публикуват и материали с националистическо съдържание. От групата твърдят, че нямат връзка с някоя партия или движение и целта на организацията им е да противодействат на престъпността, която наблюдават от години в Гърция.
"Да действаш и ти е лесно", пишат на своята Интернет страница, като приканват гръцките граждани да се обърнат към тях и по дадени от тях указания да подадат жалба в полицейските управления срещу всички тези, които са "допринесли от десетилетия за продаване на народа и погазване на конституцията". От групата обвиняват политиците и представители на системата като цяло, които според тях са продали суверенитета на държавата, посочвайки като отправна точка 2011 г., когато страната беше в изключително трудна икономическа ситуация и трябваше да търси финансова помощ от европейските си партньори в замяна на строги икономически мерки.
В условията на здравна криза заради продължаващата вече втора година пандемия техните нападки вече са насочени към мерките, налагани от управляващите.
А в опита си да овладее вълната от нови случаи и да облекчи претоварената здравна система кабинетът на премиера Кириакос Мицотакис въвежда все повече ограничения. В последните два месеца обръчът около неваксинираните граждани се затегна значително и на практика им беше наложен своеобразен локдаун.
Стремежът за увеличаване на ваксинационното покритие сред населението доведе и до някои непопулярни мерки като например налагане на глоби заради липсата на трета доза ваксина за гражданите над 60-годишна възраст. До момента ограничителните мерки дават добри резултати, тъй като се отчита сериозен ръст на интереса към ваксинацията. Социологически изследвания показват и известна промяна в нагласите на гражданите, много от които се обявяват в подкрепа на ваксинациония процес. Наблюдава се и тенденция на отлив от групата на "отричащите" мерките и ваксините.
За "Пазители на конституцията" обаче маските, тестовете, ваксините и налагането на глоби при неспазване на здравните протоколи са противоконститиционни.
"Влезте в силите на сигурност на пазителите на член 120 (от конституцията) и се движете свободно без маски и глоби и помогнете за освобождаването на родината ни от окупационния режим, наложен незаконно от десетилетие. . . Ако всички гърци станат пазители, всички магазини ще отворят, всички църкви ще отворят, няма да има страх от глоби и родината ще се освободи от окупацията, а мечтата за новата национална валута Ергон ще стане реалност. Няма да има данъци, нито един грък няма да е беден", се посочва в агитационен материал, разпространяван от групата.
След инцидента от миналата седмица гръцките медии публикуваха снимки, в които членовете на групата са облечени във военни униформи и носят оръжие. Има информации, че "Пазителите на конституцията" организират учения от военен тип. Според представители на силите на реда явлението е опасно и се прави опит за изграждане на параполицейска структура.
От правителството осъдиха ареста на училищния директор. Министърът за защита на гражданина Панайотис Теодорикакос определи действията на задържаните лица като "напълно нелогични и незаконни". Подобен беше и коментарът на министърът на образованието Ники Керамеос, която нарече нападението "неразбираемо".
Случилото се намери широк отзвук в медиите и предстои да стане ясно дали отразяването му ще доведе до маргинализиране на групата или до нарастване на нейната популярност сред гражданите, споделящи сходни виждания и склонни да се включват в подобни акции.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text