site.btaУчастниците в 19-ата Световна среща на българските медии честваха 155-годишнината от създаването на БАН в Браила, Румъния
Българската академия на науките (БАН) отбеляза 155 години от създаването си с церемония в град Браила, Румъния. В честването на годишнината се включиха участниците в 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА) в Украйна, на път за Одеса, Болград и Измаил – градовете с големи български общности, където между 18 и 21 юни ще се състои форумът.
Българската делегация бе посрещната в двора на църквата „Успение Богородично“, известна като „Българската църква“, от кмета на Браила Виорел Мариан Драгомир и от свещеник Йон Бужой, които приветстваха гостите от България и разказаха за процесите по съхранение и възстановяване на храма.
В двора на храма е поставена паметна плоча, посветена на създаването на първото Българско книжовно дружество, което по-късно прераства в Българска академия на науките. Надписът на паметната плоча гласи: „На това място се е намирала къщата, където в 1869 година български емигранти поставиха основите на Българската академия на науките“. На паметната плоча днес бяха положени венци.
На България най-голямото богатство са хората, отбеляза акад. Юлиан Ревалски, председател на БАН.
В лицата на българската наука и просвета имаме авторитети, на които да се уповаваме за нашето бъдеще, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев в словото си.
Приоритет на България в Румъния е да съхраняваме паметта на българите, подчерта посланикът на България в северната ни съседка Радко Влайков.
В българската делегация участват председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, българският посланик в Румъния Радко Влайков, председателят на Съвета за електронни медии Габриела Наплатанова, ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, заместник-генералният директор на БТА Евгения Друмева, както и представители на български медии и българоезични медии от различни държави по света.
След пристигането си в Браила участниците в 19-ата Световна среща на българските медии отдадоха почит на живота и делото на българския поет и революционер Христо Ботев, поднасяйки венци пред бюст-паметника му в Браила. Те посетиха и паметната плоча на Христо Ботев, където е била къщата на Ботев, докато е живял в Браила от 1869 г. до 1871 г.
Българската църква „Възнесение Господне“ в Браила
Строежът на Българската църква „Възнесение Господне“ в Браила започва през 1872 г. На 28 октомври 1878 година е взето решение Българското книжовно дружеството от Браила да бъде преместено в новата столица на България – София. Къщата, в която Дружеството е основано, е разрушена, а на нейно място е издигнат храм „Вознесение Господне“, известен сред местното население като „Бисерика Булгаряска“. В храма не се извършват проповеди на български език от 50-те години на миналия век, но на входа му все още е изписано „Българска църква“, а вътре наред с имената на българските ктитори могат да бъдат видени и три икони – на св. св. Кирил и Методий, на св. Трифон и на св. Марина, се посочва в информация на отдел "Справочна" на БТА.
БТА организира 19-ата Световна среща на българските медии в Одеса, Болград и Измаил (Украйна) от 18 до 21 юни 2024 г. със съдействието на „Аурубис България“, А1, „Главболгарстрой Холдинг“АД, Евроинс Иншурънс Груп, Пощенска банка, СОФ Кънект - операторът на летище София, Национален дарителски фонд „13 века България“.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text