site.btaДворецът Долмабахче в Истанбул е препълнен с хора, дошли да отдадат почита на Ататюрк в деня на 86-ата годишнина от неговата кончина
Тази сутрин животът в 16-милионния Истанбул замря за 2 минути. на фона на воя на сирените, които завиха точно в 9:05 часа сутринта (8:05 българско време), хиляди хора - възрастни, младежи, мъже, жени - застинаха в мълчание.
Превозните средства, с изключение на самолетите и влаковете, спряха, корабите в Босфора надуха свирки. Знамената бяха сведени наполовина. Униформените отдаваха чест.
Телевизионните камери показаха по улиците хора от всякакви възрасти с насълзени очи и знамена в ръце. Така в продължение на 2 минути турските граждани отдадоха почит на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк, който склопява очи на този ден преди 86 години в двореца Долмабахче в Истанбул.
По неписана традиция вече 86 години 10 ноември се отбелязва в цялата страна с различни инициативи като национален траурен ден на основаната преди 101 години Република Турция, която Ататюрк приживе нарича "моето най-хубаво творение".
В същия час в столицата Анкара представителна делегация начело с турския президент Реджеп Тайип Ердоган заедно с военното ръководство на страната се поклони пред саркофага на Ататюрк в мавзолея гробница Анъткабир и поднесе венец.
„Скъпи Ататюрк, още веднъж те почитаме с уважение. Работим с всички сили, за да укрепим Република Турция и да я развиваме в стабилност. Нека душата ти почива в мир“, написа Ердоган в книгата на мавзолея, съобщи ТРТХабер.
След официалната церемония мавзолеят бе отворен за посетителите, пристигнали от всички краища на страната.
В столицата Анкара 86-тата годишнина от кончината на Ататюрк се отбелязва с церемония, организирана от Висшия съвет за култура, език и история "Ататюрк", на която Ердоган изнесе реч.
В речта си държавният глава отбеляза приноса на Ататюрк за развитието на турската република и в същото време посочи, че ще продължи борбата с всички сили за изкореняване на тероризма, посочиха турските медии.
По информация на вестник "Миллиет" в знак на почит към паметта на Ататюрк заседанието на кабинета, което се предвижда да се състои днес, за пръв път ще се проведе в Чанкая, където е била правителствената резиденция по времето на Ататюрк.
На централния площад Таксим в Истанбул, където е издигнат паметник на Ататюрк и на неговите съратници, бе почетена паметта на основателя на турската република. Паметникът бе отрупан с венци и цветя от представители на политически партии и на местните власти.
От ранна утрин Дворецът Долмабахче на брега на Босфора прелива от посетители от всички възрасти, много от които въпреки дъжда чакат с часове, за да влязат.
В Долмабахче е стаята, където угасва животът на Ататюрк. Тя е подредена в тогавашния й вид. Дори часовникът е заковал стрелките си 9:05 часа, когато Ататюрк издъхва. Аудио-визионна изложба показва кадри от погребалната церемония преди 86 години. На 19 ноември 1938 г., след религиозния ритуал намаз в двореца Долмабахче, катафалката с брониран кораб е пренесена по море до Измит, а оттам с влак до Анкара.
За погребалната церемония на Ататюрк, на която присъстват лидери от цял свят, България изпраща почетна рота от 100 български войници, а цар Борис Трети изпраща съболезнователно писмо.
Анъткабир в Анкара, където е гробницата на Ататюрк, е открит на 1 септември 1953 година.
Дигиталната телевизионна платформа "ДСмарт" послучай 10 ноември излъчва поредицата филми като “Не ме забравяйте “, "Ти си моята родина”, между които е и документалната лента "Софийските години на Мустафа Кемал 1913-1915".
Държавната опера и балет на Анталия почита паметта на Ататюрк с премиера на любимата му опера "Тоска" от Джакомо Пучини. Миналата година Софийската опера гастролира за пръв път с "Тоска" в Истанбул и Анкара.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text