site.btaПП „Възраждане“: Д-р Полина Ставрева-Костадинова:Работим за равен достъп до образование за всички деца
Днес във Варна се проведе семинар на тема „Асистиращи технологии в училище. ДА! Промени в Наредбата за приобщаващото образование“. Семинарът е посветен на възможностите и приложението на промените в наредбата, както и на перспективите за прилагането ѝ в учебния процес. Организатори на събитието са Александра Чолакова - специален педагог и арттерапевт, д-р Полина Ставрева-Костадинова - специален педагог и консултант в областта на образованието, Димитричка Минкова - магистър по социален мениджмънт и родителски активист в подкрепа политиката за децата със специални потребности; Коста Стоянов - народен представител, председател на Комисията по въпросите на младежта и спорта в 50 НС, внесъл законопроекта за изменение на ЗПУО в подкрепа на децата с дислексия, дисграфия и дискалкулия. Благодарение на това, че “Възраждане” работи активно по темата, вече деца с тези състояния могат да ползват устройства подпомагащи обучението им. Хората на Костадинов обаче настояват обучаващите се да могат да ги ползват и по време на зрелостни изпити. Повече от 30 експерти от сферата на образованието взеха участие в семинара, на който се обсъдиха последните промени в Наредбата за приобщаващото образование.
„Този семинар е посветен на проблеми на учениците със специални образователни потребности, касаещи участието в часовете заедно с всички други ученици от класа. Открихме, че в Закона за предучилищното и училищното образование има една цяла система, която е пропусната, а именно – приложението на асистиращите технологии. Точно поради тази причина организирахме семинар, за да съберем на едно място специалисти в сферата на образованието и да обсъдим темата, свързана с Наредбата за приобщаващото образование. Искам да отбележа, че за първи път тази промяна дава възможност на децата със специални образователни потребности, според индивидуалния случай, да могат да използват асистиращи технологии в час. Това са различни технически средства, софтуер, алтернативна комуникации и подобни, за да могат децата да се чувстват пълноценно в час.“, каза още д-р Костадинова.
Тя посочи, че в рамките на събитието са обсъдени темите, касаещи по какъв начин тези технологии могат да бъдат приложени максимално ефективно в образователния процес, а не само в условията на ресурсно подпомагане.
Изменението на Наредбата е отнела две години, каза още д-р Полина Костадинова.
“„Възраждане” се бори да осигури на всички деца равен достъп до образование. Тази промяна отне две години и премина през всички институции, които имат отношение към образователния процес. Тръгвайки от общинските комисии във Варна и стигайки до Народното събрание, където народните представители от „Възраждане“ успяха да доведат битката до край. Изминахме доста дълъг път - през предложения за изменения в Закона, предложение до Министерството на образованието за изменение на наредбата, а на местно ниво предлагане на програми, чрез които общината да може да закупи технически средства.
Идеята е на Александра Чолакова, която е активист на “Възраждане” и майка на ученик с дислексия. Нейната идея беше да се въведе устройство четец и веднага след като се запознахме с предложението ѝ, създадохме работна група и изработихме цялостна концепция за прилагане на асистиращи технологии.“, отбеляза д-р Полина Костадинова.
По време на семинара по темата се изказа и народният представител от „Възраждане“ инж. Коста Стоянов, който припомни, че Варна е първият град в България, в който се прилагат тези устройства.
„Благодарение на упоритата работа на „Възраждане“ успяхме да постигнем голяма победа за децата с дислексия.“ каза Стоянов и припомни, че по предложение на „Възраждане“ и след двугодишен натиск на 31.07.2024 г. Министерски съвет прие изменения на Наредбата за приобщаващо образование.
„С тях се вменява задължение на държавата да осигурява технически средства и софтуер за подпомагане на обучението на деца с физически увреждания и със специфични нарушения на способността за учене като дислексия, дисграфия и дискалкулия. Днес можем да кажем, че нашият труд постигна качествена промяна за доброто на българските деца. С промените в Наредбата за приобщаващо образование вече ще се дава възможност директорите да допуснат подпомагащи технологии в час за учениците със специални потребности. Освен това, МОН преценява да отдели средства в специална програма за закупуване на техника и софтуер.“, отбеляза народният представител.
„Възраждане“ припомня, че с Постановление № 272 на Министерски съвет от 1 август 2024 г. за изменение и допълнение на Наредбата за приобщаващото образование, се въвеждат допълнителни възможности за учениците със специални образователни потребности.
Снимка: От ляво на дясно д-р Полина Ставрева - Костадинова с номер 104 в листата на "Възраждане" във Варна, Коста Стоянов - народен представител и втори в листата на "Възраждане" във Варна, Александра Чолакова - активист на "Възраждане" и майка на дете със СОП, Юлиян Губатов - общински съветник от групата на "Възраждане", председател на "Възраждане - Варна" и кандидат за народен представител на двадесет и осмо място в листата на "Възраждане", Димитричка Минкова - магистър по социален мениджмънт, Диян Атанасов - общински съветник от групата на "Възраждане" и на двадесет и девето място в листата с кандидати за народни представители
“Възраждане” е с номер в 12 в бюлетината!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
/ХЯ/
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
news.modal.header
news.modal.text