site.btaАтанас Зафиров: Разговорите трябва да са за политики, не за сформиране на нови сглобки
Държавата не е бизнес начинание или механизъм за усвояване на евросредства
„Всяка партия трябва да каже какъв характер на едно бъдещо управление иска, с какви политики, а не да се говори за партии и имена. Тези разговори само ще накарат хората да мислят, че се готвят нови сглобки и да не гласуват.“ Това заяви в ефира на NOVA News председателят на „БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ Атанас Зафиров.
По думите му едва ли някоя партия ще бъде доволна от резултата си и след изборите ще трябва да се вземат тежки решения и да се правят компромиси. Тогава според него ще стане ясно кой си е научил урока. „Ние определено го направихме - само ние се опитваме да надграждаме и да събираме, което трябва да се случва и в обществото ни“, обясни социалистът.
Зафиров посочи като голям проблем пред демократичното развитие на страната ниската избирателна активност и демотивацията на хората да гласуват, отвращението към политиката. „Само 1/3 от избирателите гласуват. Ако сметнем, че от тях 1/3 са мотивирани по специфичен начин - купен, корпоративен вот, натиск, процентът на хората, които не се чувстват представени в едно евентуално управление е огромен”, коментира председателят на лявото обединение. „Точно това „БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ иска да промени и ще се опита да го направи“, категоричен бе той.
Зафиров подчерта, че България има нужда от национално отговорно управление, което да поставя националните интереси пред тяснопартийните. Социалистът подчерта, че то трябва да даде отговор, каква трябва да бъде ролята на държавата и да я върне на хората.
На въпрос за коментара на ГЕРБ за нуждата от управление, дори с цената на самоувреждащи компромиси, Зафиров обясни, че за двете партии тълкуванието на това определение е различно. „Самоувреждането и заплахата за партийната монолитност имат различен прочит при различните партии. ГЕРБ няколко пъти поставиха условия с конкретни лица и конкретни министерства и така взривиха ротацията на кабинета на сглобката. Ако за тях отказа от лични амбиции на определени хора и ограничаването на апетита към определен сектор може да е „самоувреждащо“, то за БСП ще е „самоувреждащо“, ако някой в нея действа еднолично, както видяхме, и ако се съгласи да участва в някаква конструкция, в която я няма нейната програма и нейните политики. Аз мисля, че хората на БСП няма да простят едноличните действия, но и няма да простят едноличната политика на инат“, заяви той.
Помолен да коментира евентуални партньори след изборите и влизането в коалиции, социалистът подчерта, че БСП е партия, в която решенията се взимат от колективните органи, които ще трябва да се произнесат. „Ние се явяваме във формат „БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“, която също има Коалиционен съвет, който също трябва да се произнесе”, поясни председателят на коалицията. По думите му има няколко условности, които също трябва да се вземат предвид: ако българските избиратели решат, че бъдещият управленски формат трябва да е коалиционен; ако колективните органи на БСП решат да се участва в такъв тип преговори; ако участието в такъв тип преговори не минава линии и граници, които са заложени в програмата на левицата; ако едно такова правителство сложи на масата най-тежките и наболели проблеми пред нацията - финансовата и фискалната стабилност, Бюджет 2025, демографската криза, енергетиката и външната политика. „Всеки, който поставя на първо място българския национален интерес може да бъде наш потенциален партньор“, каза той и допълни, че това би изключило партиите, които искат да се подарява оръжие на Украйна и взимането на страна в конфликт, което е в разрез с нашите интереси.
Според него важен приоритет е приемането на бюджет. „Има дупка от 18 млрд. лв. Ако не се сформира правителство и партиите продължат с този си инат, ще се наложи следващата фискална година да се работи с 1/12 на месец от стария бюджет”, обясни председателят на лявото обединение и подчерта, че това няма да донесе нищо добро. Като пример той даде опасността, че полицаите и военните могат да не си вземат увеличението на заплатите.
Атанас Зафиров беше категоричен, че БСП има опит и знае какво е държава и държавност, докато много нови партии си мислят, че е като бизнес начинание или механизъм за разпределяне на европейски средства. „Това е грешен подход. Искаме да върнем активната роля на държавата, за да бъде тя участник в тези процеси, което е световна тенденция“, наблегна той.
На въпрос какъв резултат би удовлетворил левицата, той заяви: „Всеки резултат, който ни позволява да участваме в спирането на разпада на държавността и възстановяването на едно разумно управление. В процентно изражение резултатът на обединението ще бъде значително по-добър”.
/ХЯ/
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
news.modal.header
news.modal.text