site.btaВеска Ненчева, БСП: Ще отблокирам Карлово от постоянните ремонти
Най-големият проблем на общината ни е демографията
„Работата ми с много общини очерта проблемите, които могат да бъдат решавани в местната власт. Проблемите на хората в община Карлово станаха мой приоритет. Затова влизам и в тази битка. Тази фраза „ремонт на ремонта на ремонта“ е абсолютно адекватна и в община Карлово. Факт е, че всичко случващо се търпи ремонт. Всичко се прави с договори в дългосрочен план, които не търпят промяна и са в голяма степен в нарушаване на обществения интерес.“ Това заяви кандидатът за кмет на Карлово от БСП Веска Ненчева в ефира на БНТ.
По думите й предизборно последните няколко месеца както и последните 3 мандата Карлово отново е блокиран от ремонти. „Не е по-различна ситуацията в населените места. Особено в тези, които бяха потопени преди точно 1 година. От парламентарната трибуна съм задавала въпроси какви помощи дава държавата за бедстващите села – сумите, които сме чували са от порядъка на 16-20 милиона и в рамките на 1 година нямаме нищо насреща в потопените села. Нямаме елементарно почистване на коритата на реките. Хората казват: „Ние бяхме зле преди бедствието, сега сме още по зле.“ При поне 16 милиона дадени на общината и още 2 млн. по дарителски сметки“, допълни тя и уточни, че хората живеят в страх.
„Управлението следващите 4 години трябва да бъде абсолютно прозрачно и близо до хората. В Карлово имаме Индустриална зона, която е към НКИЗ. От поне 10 години има проектен план, който стои в общината. Същия проект го има и в националната компания. Този идеен проект влиза в параграф 22, в омагьосан кръг. Инвеститорите казват, че ако имат добра инфраструктура ще дойдат да инвестират. Националната компания казва, че ще направи добра инфраструктура само, ако има инвестиции. Общината стои отстрани и гледа от 10 години. Това е недопустимо, защото сме една от най-големите общини в страната. Това, което се случва с хората в общината е изтичане на млада работна ръка в съседните градове или области и най-страшното в чужбина разбира се“, коментира Ненчева за проблемите в Карлово, които водят до липса на нови инвестиции.
Тя обясни, че розопроизводството се е превърнало в нейна кауза още от влизането й в Народното събрание. „Това е поминъка на хората. Те не забогатяват от него, а имат допълнителен доход, с който остават в населените си места. Когато говорим за проблемите в общината то най-големият е демографията. Всяка политика трябва да бъде насочена точно към това. Последните 20 години има компрометиране на качеството на розовото масло по различни причини. Това вероятно доведе и до възможността розовото масло и етеричните като цяло да бъдат атакувани като химични вещества, които по някакъв начин влияят отрицателно върху човешкото здраве. Ние веднага реагирахме“, добави кандидатът за кмет на Карлово от социалистическата партия.
„Споразумения подписани без ясни правила и все още оставяйки протестиращите на магистралата означава, че не е никакво споразумение. Нормално е работниците от ВМЗ да подкрепят своите колеги. Тук говорим не само за обикновена работническа солидарност. Тук говорим за ясно осъзнат риск в пробива на един сектор от българската икономика, който рефлектира върху цялата икономика и работните места. Проблемът е какво е споразумението. Работата на парче не може да даде устойчива икономика, нито устойчивост при планиране на политиките“, коментира Ненчева за преговорите между миньорите и управляващата сглобка.
Според нея социалната община е всичко свързано това, което може да бъде полезно за демографията. „Много години водихме сериозна политика за възможността за безплатни детски градини и това стана реалност благодарение на устойчивостта при отстояване на политиките. От догодина до 12-ти клас имаме безплатни учебници. Това е минимум 300 лева от бюджета на едно семейство. Много сериозно обмисляме варианта един от първите ангажменти на новото управление на общината да е стипендия за карловчета, които учат в момента или завършват медицина, която да ги ангажира после с връщане в Карлово и работа в общинската болница. Други стъпки, които биха направили общината социална- възможност за подкрепа при раждане на 2-ро и 3-то дете при осигурени родители за последните 24 месеца. Възможност за фонд за средства за талантливи деца. Тревогата ми започна още 2016 година, когато беше приет злополучния Закон за предучилищно и училищно образование. 6 години се опитвахме да ремонтираме всички минуси на този закон“, обобщи тя.
„За мен е изключително важно управлението през следващите 4 години да бъде прозрачно, да бъде с грижа за хората. В крайна сметка общината е на всички. Гласувайте с Номер 1 на 29 октомври“, каза в заключение Веска Ненчева.
/ХЯ/
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
news.modal.header
news.modal.text