site.btaНа европейските избори в Словакия се очертава сблъсък между партията на Фицо и основната опозиционна сила
До изборите за Европейски парламент остана вече почти една седмица. В Словакия европейските избори ще бъдат произведени на 8 юни (събота). Словашкото общество, което все още се съвзема от шокиращия опит за убийство на премиера Роберт Фицо, ще избере своите нови представители в Европейския парламент за следващите пет години. Словакия ще излъчи 15 евродепутати.
Какви са нагласите според социологическите проучвания?
Според социологическо проучване на агенция АКО, проведено по телефона в периода от 7 до 14 май 2024 г. и в рамките на което са били анкетирани хиляда души, на европейските избори се очаква убедително да победи либералната партия "Прогресивна Словакия", която е основната опозиционна сила в Словакия. Съгласно проучването за "Прогресивна Словакия" ще гласуват 25,6% от избирателите. На второ място се очаква да се класира партията на премиера Роберт Фицо "Посока - социална демокрация", която е най-важната политическа сила в управляващата коалиция. За "Посока - социална демокрация" се очаква да гласуват 17,6% от избирателите.
Според словашки журналисти може да се очаква победа на "Прогресивна Словакия", тъй като електоратът на либералната партия се интересува повече от европейските въпроси, отколкото този на "Посока - социална демокрация". Ангажираността на "Прогресивна Словакия" с европейската идея е видна и от посланията, които политическата сила отправя в рамките на предизборната кампания. В сайта на "Прогресивна Словакия" може да се види, че кампанията на партията минава под лозунга "Проевропейска Словакия". Това е ясно послание за проевропейската ориентираност на партията и за това, че тя се опитва да привлече избиратели, които са с ясна проевропейски позиции.
Според проучването на АКО на трето място ще се класира "Глас - социална демокрация" с 14,4% от гласовете. Тази партия, която е вторият по значимост партньор в управляващата коалиция, бе създадена през 2020 г. и това ще бъде първото ѝ участие на избори за Европейски парламент (последните европейски избори бяха проведени през 2019 г.). Лидер на "Глас - социална демокрация" е бившият премиер Петер Пелегрини, който бе избран за президент тази година и ще встъпи в длъжност на 15 юни.
Съгласно проучването на четвърто място се очаква да се класира крайнодясната партия "Република". Словашки журналисти потвърждават тези прогнози, като отбелязват, че на избори винаги могат да се очакват изненади от крайнодесни движения. Очаква се "Република" да спечели 8,5% от гласовете.
Сред останалите партии, за които се предполага, че ще прескочат 5-процентовия избирателен праг, са консервативното Християндемократическо движение (със 7% от гласовете), либералната партия "Свобода и солидарност" (с 6,7% ) и крайнодясната Словашка национална партия, която е най-малкият партньор в управляващата коалиция. За Словашката национална партия се очаква да гласуват 5,2% от избирателите.
Как ще бъдат разпределени местата в Европейския парламент?
Ако тези прогнози се окажат верни, 15-те места в Европейския парламент за представителите на Словакия ще бъдат разпределени по следния начин:
"Прогресивна Словакия" - 4 места
"Посока - социална демокрация" - 3 места
"Глас - социална демокрация" - 3 места
"Република" - 2 места
Християндемократическо движение - 1 място
"Свобода и солидарност" - 1 място
Словашка национална партия - 1 място
Алтернативен развой на събитията
По-различна картина за резултатите от европейските избори чертае социологическо проучване на агенция "Ипсос".
Според това проучване на първо място на изборите ще се класира управляващата партия "Посока - социална демокрация" с 24,4% от гласовете. На второ място се очаква да се класира "Прогресивна Словакия" с 23,5% от гласовете.
На трето място се нарежда "Глас - социална демокрация" с 10,3% от гласовете, а на четвърто място - "Република" с 9% от гласовете.
Следват Християндемократическият съюз със 7,1% от гласовете, "Свобода и солидарност" с 5,7% от гласовете и консервативното движение "Словакия" с 5,3% от гласовете.
Както отбелязват словашки журналисти и анализатори, социологическите проучвания не дават на 100% ясна картина за това какво ще се случи и резултатите от вота до голяма степен зависят от това кой ще реши да гласува в деня на изборите.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text