site.btaГоляма част от португалците изглежда не се канят да гласуват на евроизборите
Два дни преди началото на гласуването на изборите за Европейски парламент, в центъра на португалската столица Лисабон не се забелязват плакати, няма партийни активисти, които да раздават листовки. Единствените предизборни плакати бяха в близост до парламента.
Не само партиите не изглежда да се увличат в прекомерна агитация, обаче. Ако съдим по анкетата (не всички от участниците в която бяха съгласни да застанат пред камерата), повечето хора нямат намерение да гласуват, а много от тези, които имат намерение, не са мислили особено сериозно и ще следват по-скоро предварително съществуващите си предпочитания, предимно към сили от левия спектър.
Нещо, което се потвърждава и от социологическите проучвания - последните данни бяха, че Социалистическата партия е начело с 22% (далеч по-малко от досегашния ѝ резултат от 2019 г.), на второ място е десният Демократичен съюз със 17 %, а на трето място - националистическата (но не и антиевропейска) партия "ШЕГА" ("Стига!"), с 12% от гласовете. Всички останали или не са решили, или се канят да гласуват за партии, които ще получат 3% и по-малко.
В разговорите с БТА избирателите, които не съобщиха имената си, казаха, че за тях приоритетните теми са климатичните промени, реакцията на ЕС на климатичните промени, имиграцията, възходът на крайната десница и възходът на националистическата десница, каквато е партията "ШЕГА!"
Друга избирателка, която не пожела да застане пред камерата, студентка по политически науки, съобщи, че ще гласува с оглед идеологията и справедливостта. Под това тя визираше въпросите за репарациите и възстановяването на справедливостта заради колониалното минало на страната, повдигнати наскоро от президента на Португалия.
В същото време в. "Ешпресо" съобщава, че двама португалски евродепутати от Португалската комунистическа партия са включени в списък с 30 "най-добри приятели на Русия в Европарламента". Списъкът е съставен въз основа на начина, по който са гласували при обсъждането на 16 резолюции на ЕП, критични към Москва.
Това са кандидати номер 2 и 3 в списъка на Коалиция за демократично единство, Сандра Перейра и Жоао Пимента Лопеш. Но няма признаци някой друг да е особено възмутен - няма протести на представители било на левите, било на десните сили.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text