site.btaУправляващата в Малта Лейбъристка партия продължава да има солидна преднина в социологическите проучвания преди евроизборите
Последните социологически проучвания сочат, че избирателната активност в Малта ще е около 69 на сто от имащите право на глас 355 000 избиратели, както за местните, така и за изборите за Европарламент. Очакванията са управляващата Лейбъристка партия, която е на власт от 2013 г., да получи 51 на сто от гласовете, 40 на сто от малтийските избиратели ще гласуват за Националистическата партия, 4,5 на сто за неофашистката "Империум Европа" и 4 на сто за други партии и кандидати.
Според данните на "Европа избира" само Лейбъристката партия и Националистическата партия ще изпратят представители в ЕП, като шестте места ще се разпределят между тях и е малко вероятно други политически сили или независими кандидати да имат шанс за някое от местата.
Управляващата Лейбъристка партия продължава да има солидна преднина от 8,4 процентни пункта пред Националистическата партия, което се изразява в разлика от 21 539 гласа.
Последното проучване на "MaltaToday", проведено между 13 и 21 май, сочи, че все по-голямата политическа поляризация във връзка със скандала около приватизацията на болниците и повдигнатите обвинения срещу бившия премиер Джоузеф Мускат, не е довела до повишаване на избирателната активност и тя е останала стабилна, увеличавайки се с незначителните 0,3 процентни пункта спрямо предходното проучване.
Подкрепата за Лейбъристката партия е нараснала с 1,4 процентни пункта, за да достигне абсолютно мнозинство от 50,8 на сто, а за Националистическата партия – с 0,7 пункта.
Според проучването Лейбъристката партия има преднина във всички възрастови групи, но тя е намаляла значително сред най-младите избиратели и тези на средна възраст. Управляващата партия води със значителните 15 процентни пункта във възрастовата група над 65 години, разликата между двете партии е намаляла до 3,9 пункта във възрастовата група между 36 и 50 години, до 2,1 пункта сред малтийците под 35 години и с едва 1,8 пункта във възрастовата група между 51 и 65 години.
Подкрепата за други партии сред младите жители на Малта е достигнала 8,3 на сто във възрастовата група 16-35 години и е се е свила до едва 1 на сто сред малтийците над 65 години.
Според проучването лейбъристите водят сред избирателите, които получават по-малко от 2000 евро на месец, а Националистическата партия е начело сред тези, които печелят повече от тази сума.
Разбивката по образование също предполага рязко разделение, като Лейбъристката партия води с 21,6 процента сред хората със средно образование и с цели 28 процента сред хората с основно образование.
Подкрепата за Лейбъристката партия се е свила до 6,7 процента сред избирателите с висше образование, а Националистическата партия води с 18,6 процента сред хората с висше образование.
Подкрепата за трети партии е най-висока сред хората с висше образование (9,3 на сто).
Една седмица преди изборите Роберта Мецола и Алекс Аджус Салиба се ползват с най-голяма подкрепа, като председателката на ЕП води пред конкурента си от Лейбъристката партия.
Въпреки общата подкрепа за Лейбъристката партия, за Мецола ще гласуват 16 на сто от гласоподавателите спрямо 8 на сто за Аджус Салиба. Всички други кандидати имат по-малко от 2 на сто. Популярността на Мецола се дължи на силния електорат на Националистическата партия, както и на факта, че е председател на ЕП, което се приема много добре в малка страна като Малта.
Другите кандидати от Националистическата партия , които имат най-голям шанс да представляват Малта в Европарламента, са Дейвид Каза и Питър Аджус, а от Лейбъристката партия Даниел Атард и Клинтън Флорес.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text