site.btaПолитическата апатия отстъпи място на очаквана висока избирателна активност след края на разследването за приватизацията на болници, каза малтийският журналист Тим Диаконо
Приключилото разследване около скандала с приватизацията на болници и политическите последствия са основната тема на разговор в общественото пространство в Малта, заяви в интервю за БТА журналистът в малтийското издание "ЛавинМалта" Тим Диаконо.
Въпреки властващото чувство на политическа апатия до преди около месец, климатът сега е много политически натоварен и най-новото проучване прогнозира много висока избирателна активност от малко под 90 на сто, отбелязва той. Основната причина за това е приключването на разследване за спорна приватизация на болници, което препоръчва наказателни обвинения срещу бившия премиер Джоузеф Мускат и други настоящи и бивши високопоставени лица.
Според Том Диаконо управляващата Лейбъристка партия използва разследването, за да насърчи поддръжниците си да гласуват в знак на подкрепа към обвинените, а опозиционната Националистическа партия го използва, за да подтикне хората да изпратят на правителството послание, че са против корупцията.
Другите теми, за които се говори в страната преди предстоящите избори за Европарламент, имат по-вътрешнополитически характер. Малтийският журналист посочва основните сред тях: необходимо ли е ЕС да финансира метро в Малта, трябва ли ЕС да направи повече, за да помогне на малтийските фермери, нужно ли е Брюксел да се отдалечи от модела "един размер за всички", трябва ли да има обща европейска армия, необходимо ли е ЕС да направи повече или по-малко по отношение на войната в Украйна.
Любопитен факт e, че повече независими кандидати от когато и да е било ще участват в надпреварата за едно от шестте депутатски места в Европейския парламент. Според Тим Диаконо това обаче едва ли ще доведе до разпадане на двупартийния модел, тъй като Малта никога не е избирала независим кандидат в националния или в Европaрламента и ще са необходими важни промени, за да настъпи подобно изменение.
Двете основни политически партии, особено Лейбъристката партия, имат дълбоки корени в местните общности и въпреки че социалните медии улесниха независимите кандидати да разпространяват по-лесно посланията си, много от избирателите ценят прекия контакт, смята малтийският журналист. "Основните партии просто имат много повече човешки и финансови ресурси и не очаквам независим кандидат да бъде избран. Като се има предвид все пак , че политиката може да бъде непредсказуема", коментира Тим Диаконо.
Според него решенията, взети от Европарламента, са от решаващо значение, тъй като водят до директиви, които трябва да бъдат транспонирани в националното законодателство. Те обаче рядко или твърде късно са подложени на публична дискусия в страната, като най-вероятно основната причина за това е, че Малта има само шест евродепутати, така че за тях е изключително трудно да се съсредоточат върху всичко.
Тим Диаконо наблегна също и на важността на избирането на Роберта Мецола за председател на ЕП, тъй като то е помогнало за доближаването на ЕС до малтийския народ. "Да се види малтиец да представлява Европарламента на големи събития създава силен образ и естествено кара хората да се интересуват повече от делата на ЕС", подчертава малтийският журналист.
Неслучайно многобройни проучвания преди изборите показват, че тя е най-популярният малтийски кандидат за евроизборите което е още по-впечатляващо, като се има предвид, че нейната партия (Националистическата партия) понастоящем е много непопулярна, заключава той. Последното проучване показва, че Лейбъристката партия има преднина от 9,7 на сто пред Националистическата партия.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text