site.btaИталианците се подготвят за евровота с помощта на тестове, специално създадени от различни медии
Изборите за Европейски парламент в Италия наближават, но някои хора все още може да не са се ориентирали за кого да гласуват. Ето защо в навечерието на вота социологическата агенция „ЮТренд“ и италианската телевизия „Скай Ти Джи 24“ създадоха тест, чрез който онези, които все още не могат да решат за кого да гласуват, ще могат да се ориентират в политическата обстановка и да добият представа към кое европейско политическо семейство принадлежат.
Тестът съдържа 20 констатации. Попълващият теста има възможност да натисне виртуални бутони от 1 до 5, като 1 означава, че той изобщо не е съгласен с формулираната констатация, а 5 означава, че той е напълно съгласен с нея. Накрая се появява извод какъв е участникът в теста – привърженик на ЕС, тоест така нареченият европеист, или суверенист. В допълнение се отбелязва до кое политическо семейство е близък той и до кое политическо семейство е най-отдалечен. Към тази констатация се показват и символите на 3 партии, които са най-близо до възгледите на участника в теста и на 3 партии, намиращи се най-далече от неговите позиции. В теста може да се участва неколкократно и после резултатите от него могат да се споделят в акаунтите на участника в социалните мрежи.
Сред формулираните в теста констатации от по-общ характер са:
- Политик, разследван за престъпления срещу държавната администрация, не трябва да може да заема публични длъжности.
- Европа трябва да спре дейностите на неправителствените организации в Средиземно море, защото техните действия там насърчават незаконното пристигане на мигранти.
- Справедливо ли е екологичните цели относно жилищата и автомобилите да бъдат установявани на европейско ниво?
- ЕС трябва да забрани използването на брашно от насекоми и на произвеждано в лаборатория месо.
- Ако всички усилия, посветени на въоръжаването на Украйна, бяха посветени на преговори, днес щяхме да бъдем по-близо до един справедлив мир.
- Правителството трябва да намали разликите в нивата на доходите, дори и ако трябва да увеличи данъците.
- Втори мандат на Урсула фон дер Лайен като председател на ЕК би бил положителен за Европа
Сред специфичните за Италия констатации в теста са:
- Италия трябва да се откаже от еврото и да се върне към италианската лира.
- В интерес на Италия е да ратифицира колкото се може по-бързо европейския стабилизационен механизъм.
- Асоциациите срещу абортите не трябва да бъдат допускани да действат в консултативните центрове в Италия.
- Италианското общество все още е доминирано от патриархат.
- Ако бъдат поставени при равни условия, един италианец трябва да има предимство пред един имигрант при отпускането на общинско жилище.
- Италия трябва да застане твърдо на страната на Израел във войната срещу Хамас.
- Марио Драги е по-подходящата личност, която да оглави Европейската комисия.
- ЕС и еврото са от съществено значение, за да гарантират благосъстоянието на италианското общество.
Сред констатациите относно планираните от правителството на Мелони реформи или проекти са:
Председателят на италианския министерски съвет трябва да бъде избиран пряко от гражданите и да има повече права. Тази констатация е вдъхновена от това, че десноцентристкото правителство на Мелони предлага реформа на италианската конституция в тази насока, за да има Италия премиер по модела на германския канцлер, с повече правомощия, а левоцентристката опозиция смята, че по този начин ще се намалят правомощията на президента.
Мостът над Месинския проток е едно ненужно и вредящо съоръжение и то няма да бъде реализирано. Тази констатация е вдъхновена от проекта за изграждане на мост, който да свързва континентална Италия със Сицилия – един план, на който държи много вицепремиерът Матео Салвини, но който критици определят като пилеене на пари и сеизмично неустойчив проект, вреден за околната среда.
Пробното участие в теста показа, че ако човек натиска само 1 на всяка констатация в него, то накрая той е информиран, че е суверенист и като най-подходящи тогава му се показват листите за евровота на трите партии от управляваща коалиция на Мелони – „Италиански братя“, „Лига“ и „Форца Италия“. Ако участник в теста натисне само 5 на всяка констатация, то накрая той е информиран, че е европеист и тогава като най-подходящи му се показват листите за евровота на левоцентристката „Демократическа партия“, антисистемната, „Движение 5 звезди“ и „Обединени европейски щати“.
Същевременно италианското издание „Соле 24 оре“ пусна друг подготвителен тест за гласоподавателите на евровота. Тестът се нарича: „Колко добре познаваш Европа“. Той включва 21 въпроса, сред които за какво се гласува на евроизборите, как се избира председателят на ЕК, колко места получава Италия в ЕП, колко страни членки има в ЕС, кой италианец е бил председател на ЕК в миналото и кой е заемал поста на дипломат номер едно на ЕС, кой е настоящият председател на ЕП, коя страна последна е влязла в ЕС, коя страна използва еврото макар и да не е част от ЕС, къде са базирани централите и офисите на ЕП, кога е денят на Европа, кой европейски пост е с мандат от осем години, къде е централата на Европейската централна банка и други.
Ако например в теста се попълнят правилно всички отговори или почти всички отговори, се появява съобщение, в което участникът се поздравява, че познава всички тайни от коридорите на Европарламента, че може да рецитира наизуст пасажи от Лисабонския договор и че рингтонът на телефона му е „Химнът на Европа“.
Иначе две седмици преди изборите социологическите допитвания в Италия са забранени. Последните допитвания от 24 май показват, че води партията на Мелони - "Италиански братя" с над 27 процента, следвана от Демократическата партия и от "Движение 5 звезди" със съответно 21 и почти 16 процента. Битка се очертава за четвъртото място между крайнодясната партия "Лига" на Матео Салвини и десноцентристката формация "Форца Италия" на Антонио Таяни, която се явява в коалиция с партията "Ние умерените". Те се очертават да имат между 8 и 9 процента.
Следват ги проевропейската формация "Съединени европейски щати" (СЕЩ) и обединението на зелени и на леви, наречено "Съюз Зелени Левица", с над 4 процента. След тях се нарежда центристката партия "Действие" с под 4 процента.
/СХТ/
news.modal.header
news.modal.text