site.btaКакво съдържат предизборните програми за евровота на основните партии във Франция и какви са им шансовете за победа според социолозите
На 9 юни 2024 г. близо 49 милиона французи имат право да гласуват на изборите за Европейски парламент и да определят кои 81 кандидати (досега Франция имаше 79 евродепутати) ще влязат в новия състав на Европейския парламент.
Партията на президента Еманюел Макрон "Ренесанс" започна предизборната си кампания още през март, три месеца преди вота. "Ренесанс" е в коалиция с формациите "Демократично движение" и "Хоризонти, част от групата "Обнови Европа" в ЕП (центристи) и има 23 депутати в сегашния Европарламент.
Водачката на листата и водеща кандидатка на центристката паневропейска формация "Обнови Европа" Валери Айе проведе първия си митинг в северния град Лил. Тя и премиерът Габриел Аттал излязоха на сцената един до друг, за да дадат старт на кампанията. Тяхната цел е да настигнат Националния сбор в социологическите проучвания. "Равносметката на клана Льо Пен е 40 години в Европейския парламент, 40 години финансови облаги, 40 години призраци в коридорите на Брюксел и Страсбург", заяви министър-председателят, цитиран от радио "Франсенфо".
В началото на май Айе представи своите три приоритета. На първо място листата на президентското мнозинство възнамерява да "превърне Европа в силна, сигурна и независима сила". Валери Айе и нейните съпартийци искат да създадат фонд за подкрепа на отбранителната промишленост и да мобилизират 100 милиарда евро в тази област. Втората битка на макронистите: "да превърнат Европа в екологична, икономическа и социална сила". Планът "Европа 2030" на стойност 1 трилион евро, финансиран със съвместен заем, трябва например да даде възможност за развитие на ядрената енергетика, производството на ваксини и екологично чисти превозни средства. И накрая, президентското мнозинство възнамерява да "защитава европейския модел и ценности", което според макронистите включва вписване на абортите в Хартата за основните права в ЕС и "дигитално пълнолетие" на 15-годишна възраст в социалните мрежи, обобщава специализираният сайт по европейските въпроси "Тут л'Йороп.
Национален сбор (част от групата "Идентичност и демокрация" в ЕП (крайна десница), 18 евродепутати):
В интервю за телевизия Ер Те Ел Жордан Бардела, водач на листата на Националния сбор, се опита да национализира проблемите, които стоят на дневен ред на тези избори, коментира в. "Монд". "Европейският съюз е отговорен за голяма част от политическите решения, които се отнасят до живота на нашите съграждани", каза той. За водача на листата, който вече излезе начело през 2019 г., "Девети юни е референдум за или против Европа на Макрон, но е и референдум за или против разложението на Франция". Това, която Националният сбор на Марин Льо Пен си поставя за цел, е изграждане на европейски съюз на нациите - организация за сътрудничество в служба на хората, зачитаща демокрацията и националния суверенитет.
Политологът Доминик Рение, преподавател в елитния френски университет "Сианс По", прогнозира в началото на седмицата в ефира на телевизия Те Ве 5 (TV5), че ще има национализация на вота и много хора няма да отидат да гласуват, тъй като евроизборите сами по себе си не са национална тема. Другата тенденция, която очаква, е да се гласува протестно. "Хората знаят, че в крайна сметка няма да понесат последиците, ако Националният сбор се класира на първо място - не е като на националните или местните избори, където трябва да помислите добре, защото вие ще платите цената", каза той. Според него на евровота избирателите искат да изкажат недоволството си от президента, от Франция и даже от световния пазар, "но знаят, че това няма да ми коства нищо или поне така си мислят".
"Еколозите" (част от групата "Зелените/Европейски свободен алианс" в ЕП (зелени), 12 евродепутати):
Ръководеният от Мари Тусен списък на партията "Еколозите" (известна до неотдавна като "Европа Екология Зелените") подкрепя пренасочването на европейските финанси към екологичния преход. Приемане на екологичен договор, който да превърне опазването на природата в задължителна върховна юридическа норма, намаляване на ДДС върху "зелените" продукти, произведени в Европа, гарантиране на достойни доходи за тези, които се препитават с риболов и земеделие - това са част от идеите на тази формация.
"Републиканците" (част от групата на Европейската народна партия в ЕП (десница, християндемократи), 8 евродепутати):
Дясната партия "Републиканците" и нейният водач на листата Франсоа-Ксавие Белами представиха програмата си за европейските избори - "проекта, от който Европа се нуждае, за да се изправи на крака". Като набляга на "реиндустриализацията" на континента и защитата на земеделците и животновъдите, партията възнамерява да въведе план "Произведено в Европа 2030" за преместване на производството в Европа и "реиндустриализиране" на континента. Този план включва въвеждането на "европейски преференции" за обществените поръчки - предложение, което е в противоречие с либералните политики, провеждани досега от ЕС, както и отхвърляне на нови споразумения за свободна търговия, "които са в разрез с нашите интереси". Що се отнася до имиграцията, тя предлага "изграждане на физически бариери по външните граници на ЕС", без да стига дотам да използва думата "стена", както прави американската десница за границата с Мексико, резюмира в. "Монд".
По отношение на отбраната десницата настоява всяка страна членка на ЕС да отделя "поне 3% от годишния си БВП за отбрана", също и за да подкрепи европейската индустрия. По отношение на Украйна Белами повтори призива си за масивна подкрепа, като същевременно се противопостави на по-нататъшното разширяване на ЕС. В областта на енергетиката "Републиканците" се застъпват за построяването на нови атомни електроцентрали.
Социалистическа партия (в коалиция с формацията "Плас Пюблик", част от групата Прогресивен алианс на социалистите и демократите (левица, социалдемократи), 7 евродепутати):
Рафаел Глюксман, водач на листата на Социалистическата партия и на партия "Плас Пюблик", използва в сряда пътуването си до Амиен, за да представи социалните мерки в програмата си. Те включват "план Маршал" за социални жилища, клауза, която да разшири националното законодателство в подкрепа на жените в цяла Европа, и данъчно облагане на най-богатите, за да се "финансира екологичният и социалният преход". По-рано през деня социалистът отиде да се срещне със служителите на компанията "Метекс", която бе обявена в несъстоятелност.
"Непокорна Франция" (част от групата "Европейска обединена левица/Северна зелена левица" (крайна левица), 6 евродепутати):
Лозунгът на "Непокорна Франция" за тези европейски избори е да се създаде "Народен съюз", който да "промени всичко" на Стария континент. Радикалното ляво движение представи програмата си в средата на април. Тя съдържа 485 мерки, разделени в 9 тематични глави. "Отиваме в Европейския парламент, за да водим конкретни битки", предупреждават водачката на листата Манон Обри и нейните съпартийци. В първата глава, озаглавена "Излизане от строгите икономии и споделяне на богатството", крайната левица обещава да отмени Пакта за стабилност и растеж, т.е. европейските бюджетни правила, които изискват от държавите да ограничат дефицита си до 3 процента, а дълга си - до 60 на сто от БВП. Партията иска също така да стартира "европейски план за публични инвестиции" срещу бедността. По отношение на данъчното облагане Манон Обри и нейните другари възнамеряват да въведат постоянен данък върху корпоративните свръхпечалби и да "приемат европейски данък върху богатството".
"Реконкиста" (част от групата "Европейски консерватори и реформисти", явява се за пръв път на евроизбори и няма представители в сегашния състав на ЕП):
Листата на партията "Реконкиста", оглавявана от Марион Марешал, племенница на лидерката на Националния сбор Марин Льо Пен, предлага програма, която поставя на първо място борбата с имиграцията. Не на ислямизацията на Европа: забрана на движението "Мюсюлмански братя" и затваряне на радикалните джамии, военноморска блокада срещу имиграцията, експулсиране и връщане на незаконните имигранти, престъпниците и чуждестранните ислямисти в страните им по произход са част от мерките, за които призовава партията на крайнодесния политик Ерик Земур.
Какво казват социолозите
Националният сбор води с 32,5 процента от намеренията за гласуване според анкета на френския Институт за изследване на общественото мнение (Ifop) и консултантската компания "Фидюсиал". Далеч назад от листата, водена от Жордан Бардела, Валери Айе ("Ренесанс") все още не печели точки (17 процента) спрямо основния си опонент. Може би още по-тревожно за нея е, че тя не може да се откъсне и да увеличи разликата с листата на Социалистическата партия на Рафаел Глюксман (14 на сто), отбелязва телевизия Те Еф 1.
Партия "Републиканците" се връща на четвърто място с 8 на сто от намеренията за гласуване. Тя изпреварва с малко "Непокорна Франция", която е със 7,5 на сто. "Еколозите" са с изравнени шансове с "Реконкиста"- 6 процента.
Институтът за изследване на общественото мнение отбелязва, че крайнодесните и суверенистките листи имат сборно 40,5 процента от намеренията за гласуване, което е най-високото ниво, регистрирано от началото на кампанията. От друга страна, намеренията за гласуване на левите листи постепенно намаляват: от края на април те са загубили 2 пункта и достигат 30 процента от намеренията за гласуване.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text