site.btaЦентрална избирателна комисия – Решение № 3437-ЕП/НС
Р Е Ш Е Н И Е
№ 3437-ЕП/НС
София, 7 юни 2024 г.
ОТНОСНО: определяне на реда и срока за извършване на проверка за гласуване в нарушение на правилата на Изборния кодекс в изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители на 9 юни 2024 г., включително решенията по чл. 39 и удостоверенията по чл. 40 ИК
На основание чл. 57, ал. 1, т. 30, чл. 39 и 40 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия
Р Е Ш И:
1. Възлага на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на териториалните й звена да извършат проверка за гласуване в нарушение на правилата на Изборния кодекс в изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители на 9 юни 2024 г.
2. За целите на проверката районните избирателни комисии предават на териториалните звена на ГД „ГРАО“ получените от СИК/ПСИК: избирателни списъци от двата вида избори и приложените към тях удостоверения, декларации, списъци на заличените лица и списъци за допълнително вписване на придружителите. За констатирани липси РИК уведомяват незабавно ЦИК.
Съставя се приемно-предавателен протокол в 2 екземпляра между РИК и съответното ТЗ „ГРАО“.
3. Районните избирателни комисии предоставят списъците от произведените избори на териториалните звена на ГД „ГРАО“ в МРРБ по реда и в сроковете, предвидени в Решение № 3337-ЕП/НС от 20 май 2024 г. на ЦИК.
4. За целите на проверката Централната избирателна комисия предава на ГД „ГРАО“ в МРРБ получените от СИК извън страната сканирани избирателни списъци от двата вида избори и сканираните списъци за допълнително вписване на придружителите в срок не по-късно от 13 юни 2024 г., ведно с приложените към тях удостоверения, декларации и други книжа.
За предаването на списъците се съставя приемо-предавателен протокол между ЦИК и ГД „ГРАО“ в 2 екземпляра по един за всяка една от страните.
5. Проверката по т. 1 се извършва за всички гласували съобразно избирателните списъци за всеки от двата вида избори поотделно в следната последователност:
а) въвеждане на ЕГН и визуален контрол на всички вписани в избирателните списъци лица, които са гласували в страната, включително и дописаните (под чертата);
б) въвеждане на ЕГН и визуален контрол на гласувалите извън страната;
в) изготвяне на обобщен списък на лицата по букви „а“ и „б“ в електронен вид;
г) проверка за наличие на лица, фигуриращи повече от един път сред въведените по букви „а“ и „б“;
д) проверка за наличие на положен подпис в избирателните списъци за проверяваните по буква „а“ и „б“ избиратели. Отразяване в електронния списък на гласувалите лица;
е) изготвяне на обобщен списък на лицата по букви „г“ и „д“;
ж) изготвяне на заверени копия от страниците на избирателните списъци с положените подписи от лицата по буква „е“;
з) изготвяне на окончателен списък за предаване на ЦИК с приложени заверени копия от избирателните списъци.
6. За лицата по т. 5, букви „а“ и „б“ се извършва проверка дали сред тях има:
6.1. Избори за членове на Европейския парламент от Република България:
а) ненавършили 18 години към изборния ден включително;
б) поставени под запрещение;
в) изтърпяващи наказание лишаване от свобода;
г) починали до началото на изборния ден;
д) лица, които нямат българско гражданство ;
е) вписани в избирателен списък по настоящ адрес и гласували по постоянен адрес;
ж) получилите удостоверения за гласуване на друго място;
з) гласували без да имат адресна регистрация към 9 март 2024 г. по постоянен адрес и настоящ адрес в Република България или постоянен адрес на територията на Република България и настоящ адрес в друга държава-членка на Европейския съюз;
и) включени в списъка на лицата, заявили, че ще гласуват извън страната по реда на чл. 31, ал. 1 от Изборния кодекс.
й) настоящ адрес извън Европейския съюз към датата на съставяне на избирателните списъци (чл. 360, ал. 1 ИК);
6.2. Избори за народни представители:
а) ненавършили 18 години към изборния ден включително;
б) поставени под запрещение;
в) изтърпяващи наказание лишаване от свобода;
г) починали до началото на изборния ден;
д) лица, които нямат българско гражданство;
е) вписани в избирателен списък по настоящ адрес и гласували по постоянен адрес;
ж) получилите удостоверения за гласуване на друго място;
з) включени в списъка на лицата, заявили, че ще гласуват извън страната по реда на чл. 31, ал. 1 от Изборния кодекс.
7. При проверката за наличие на лица, гласували в нарушение на разпоредбите на Изборния кодекс, и при извършване на визуалния контрол на всички вписани в избирателните списъци лица, които са гласували в страната, трябва да се имат предвид правилата относно дописване на избиратели в избирателния списък (под чертата), уредени в т. 4.4 и т. 6 на раздел ІІІ „Изборен ден“ от Методическите указания на Централната избирателна комисия за СИК в изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители на 9 юни 2024 г. в предизборния ден и до закриване на изборния ден при гласуване с хартиени бюлетини и със специализирани устройства за машинно гласуване, приети с Решение № 3339-ЕП/НС от 20.05.2024 г. и Решение № 3338-ЕП/НС от 20.05.2024 г. при гласуване с хартиени бюлетини, както и т. 10-11 от Решение № 3357-ЕП/НС от 23.05.2024 г. на ЦИК.
Лицата, заети в произвеждането на изборите като членове на секционна избирателна комисия, охрана на съответната секция или поддръжка на техническите устройства за машинно гласуване, може да упражнят правото си на глас след вписване в допълнителната страница на избирателния списък, ако имат право да гласуват в съответния вид избор и след представяне на декларация по образец, че не са гласували и няма да гласуват на друго място. Декларацията се прилага към избирателния списък и е неразделна част от него.
8. Когато при проверката се констатира наличие на лица, гласували в нарушение на разпоредбите на ИК, ГД „ГРАО“ изготвя списък на тези лица, който предава на ЦИК. Когато при проверката по т. 5, буква „е“ се установи гласуване на лица, за които в избирателните списъци е отбелязано в забележка „чл. 233 ИК“ или „служебно заето лице“, те не се включват в списъка, който се предава на ЦИК.
Списъкът се изпраща ведно с приложени към него заверени копия от съответната страница на избирателния списък и представените при гласуването удостоверения и декларации. Към списъка се прилагат и други относими доказателства, включително и налична в ГД „ГРАО“ информация по отделните случаи. Изготвените копия следва да са четливи и да съдържат всички данни от попълнените реквизити на съответните документи, като пореден номер, име, ЕГН, № на документа за самоличност, графичен образ на подпис и др.
Върху страниците от избирателните списъци при заверката се изписват пълните номера на избирателните секции, областта, общината, административния район, населеното място.
9. Когато в хода на проверката се установи гласуване на лице без избирателни права, което е било дописано в избирателния списък по реда на чл. 39 или чл. 40 ИК, ЦИК изисква, съответният кмет на община, район, кметство, кметски наместник да представи заверено копие от заявленията по чл. 39 и 40 ИК, приложенията към тях, решенията по подадените заявления.
10. След извършване на проверката териториалните звена на ГД „ГРАО“ в МРРБ се задължават да върнат получените избирателни списъци на общинските администрации с приемно-предавателни протоколи.
11. След извършване на проверката ГД „ГРАО“ в МРРБ се задължава да върне получените списъци по т. 4 на ЦИК с приемно-предавателен протокол.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Камелия Нейкова
СЕКРЕТАР:
Севинч Солакова
ЦГ/ЕИ
/ХЯ/
Купуването и продаването на гласове е престъпление.
news.modal.header
news.modal.text