site.btaЕвропейските граждански панели обсъдиха борбата с дезинформацията и дискриминацията на работното място в ЕС
GE 20:20:31 14-11-2021
LM2018GE.001
ЕС - конференция - бъдеще - Европа - граждански панели
Европейските граждански панели
обсъдиха борбата с дезинформацията
и дискриминацията на работното място в ЕС
София, 14 ноември /БТА/
Медиите трябва да спазват пазарната логика, но много често върху тях се упражнява политическо влияние и те не са безпристрастни. Това заяви днес една от участничките на днешната сесия на Европейските граждански панели, част от Конференцията за бъдещето на Европа.
По думите й трябва да бъдат създадени необходимите канали за борба с фалшивите новини. Същевременно трябва да се направи така, че гражданите да знаят как да пресяват тази информация. Медиите трябва да се позовават в новините си на източници и гражданите трябва да знаят колко надеждни са те, каза тя.
След сесия в Страсбург преди месец днес около 200 граждани от целия ЕС обсъдиха отново, този път онлайн, бъдещето на икономиката и работни места, особено след пандемията КОВИД-19, начините за насърчаване на равните права и справедливостта, цифровото образование и киберсигурността. Борбата с дезинформацията, дискриминацията на работното място и икономическата сигурност бяха сред основните теми от дневния ред на днешния Граждански панел: панел 2 "Европейска демокрация, ценности и права, върховенство на закона, сигурност".
Едната от работните групи в панела обсъди днес проблемите, свързани с дискриминацията на работното място, най-вече по отношение на жените. Участниците в нея предложиха създаване на платформа, на която да се подават сигнали в случаи на такава дискриминация. На европейско равнище трябва да има необходимите политики за борба с дискриминацията и за равнопоставеност на работното място, заяви една от ораторките.
Друга работна група обсъди икономическата и финансова сигурност, която да се гарантира в Европа и информацията или дезинформацията, която съпътства много от предложенията, приети в ЕС. Участващите в нея са стигнали до заключението, че трябва да има минимално заплащане на общоевропейско равнище, което да отстоява човешкото достойнство, заяви нейната говорителка.
Гражданските панели са част от Конференцията за бъдещето на Европа: поредица от дискусии на граждани от 27-те държави членки на ЕС, които дават възможност на хората от цяла Европа да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на ЕС.
Европейските граждански дискусионни групи са основен елемент на Конференцията, организирана от Европейския парламент, Съвета и Комисията. Сформирани са четири граждански съвета (панела), като във всеки от тях участват по 200 граждани, за да обсъждат: по-силна икономика, социална справедливост, работни места/образование, култура, младеж, спорт/цифрова трансформация; европейска демокрация/ценности и права, върховенство на закона, сигурност; изменения на климата, околна среда/здравеопазване и мястото на ЕС в света/миграция.
Участниците в съветите са избрани на случаен принцип по критерии, които гарантират представителност. Младите хора на възраст между 16 и 25 години са една трета от всеки панел.
Всеки граждани на ЕС може да изрази мнение и даде идея в каква Европа иска да живее на онлайн платформата https://futureu.europa.eu. //
Вижте мнения на граждани от предишна сесия:
/ЛМ/
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text