site.btaГраждани отправят 51 препоръки към Европейския съюз за подобрение на околната среда и здравеопазването
Варшава, 9 януари /спец. пратеници на БТА Елица Иванова и Мартин Пенев/
Граждани отправиха 51 препоръки към Европейския съюз /ЕС/ за подобрение на околната среда и здравеопазването и борбата срещу изменението на климата. Идеите бяха приети по време на гражданския панел на тема "Изменение на климата, околна среда и здраве", част от Конференцията за бъдещето на Европа.
Домакин на тридневния форум беше столицата на Полша, като дискусиите се водиха в Двореца на културата и науката и в Кампуса на Колежа на Европа в Натолин.
Участниците трябваше да гласуват днес общо 64 препоръки, обсъждани от тях по време на пленарните сесии, състояли се в последните няколко месеца. Всяка от идеите трябваше да получи над 70 процента от гласовете. Така 13 от препоръките отпаднаха.
Приетите идеи ще бъдат представени и отстоявани в Европарламента.
Те са свързани с воденето на здравословен начин на живот, екологично образование, здравословна природна среда, опазване на биологичното разнообразие, регулиране на свръхпроизводството и свръхпотреблението, намаляване на отпадъците, възобновяемата енергия, екологичен транспорт, укрепване на здравната система и равен достъп до здравеопазване за всички.
Някои от препоръките са ЕС да предостави субсидии за биологично земеделие, да има минимални стандарти за качеството на храните, да има правна защита на велосипедистите при произшествия, да се финансира създаването на зеленчукови градини в училище и проекти за градско градинарство на обществени и частни места.
Гражданите препоръчват да има по-високи данъци върху месото и захарта, както и много ясни предупредителни знаци върху нездравословните храни. Други идеи предвиждат драстично намаляване на химически пестициди и торове, разширяване на защитените територии за опазване на биологичното разнообразие, лоялна конкуренция за селскостопанските продукти, щадящи околната среда.
Гражданите препоръчват също интензивното животновъдство да бъде постепенно преустановено, да се премахнат неуважителните условия за живот на животните, както и да бъде забранена ненужната употреба на антибиотици и други лекарства във фуражните добавки.
Европейците искат още да се обложат с данък нездравословните храни, а събраните средства да се инвестират в здравословни.
Отделно, настоява се да бъде удължен гаранционният срок на технологичните продукти, които сега били с планирано остаряване.
Сред предложенията е записана и препоръка за създаване на правна рамка, която да осигури на всички европейски потребители възможност да закупуват местни и качествени хранителни продукти на достъпни цени.
Друга идея е изграждане на транспортна свързаност между малките населени места и стимулиране закупуването на електрически превозни средства.
Гражданите препоръчват на ЕС да гарантира, че лечението в общността е с еднакво качество и на справедлива цена на местно ниво, както и създаването на европейска база данни, осигуряваща достъп до медицинските досиета на пациентите.
Участниците във форума настояват още ЕС да има твърда позиция по отношение на включването в училищните програми на въпроси за психичното здраве и сексуалното образование.
В края на срещата участници заявиха, че е било чест за тях да се включат в гражданския диалог. Те се надяват да има резултат от тяхната работа и политиците в Европарламента да се съобразят с предложенията им.
Хърватката Матея Лисак коментира пред БТА, че конференцията е преминала много добре.
"Смятам, че всички предложения бяха добри. Имаше някои много конструктивни, които се надявам да бъдат приети и изпълнени", заяви Лисак и допълни, че иска в бъдеще една по-светла, отворена и толерантна Европа.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text