site.btaПредизвикателствата и перспективите пред туризма ще бъдат разисквани на конференция във Велико Търново днес
GE 07:30:01 10-01-2022
MM1834GE.008 07:30
Велико Търново - конференция - туризъм - БТА -ЕП
Предизвикателствата и перспективите пред туризма ще бъдат разисквани на конференция във Велико Търново днес
Велико Търново, 10 януари /Марина Петрова, БТА/
Конференцията "Български гласове за Европа: туризмът - предизвикателства и възможности" ще се състои днес от 10.00 часа в пресклуба на БТА във Велико Търново.
Това е четвъртата дискусия, организирана от БТА в рамките на инициативата й "Български гласове за Европа" в партньорство с Европейския парламент.
Предвижда се форумът да открият евродепутатите Ева Майдел, Цветелина Пенкова и Петър Витанов, областният управител Людмила Илиева, кметът на Велико Търново Даниел Панов и генералният директор на БТА Кирил Вълчев, който ще е модератор.
Туризмът е един от секторите, който най-силно бе засегнат от пандемията. Целта на дискусията е да се даде глас на проблемите и предизвикателствата пред бранша, но и да се очертаят възможните решения, да се сподели добрият опит и възможните перспективи.
В дискусията ще се включат и други хора с опит и идеи - преподавателят във Великотърновския университет проф. Пламен Павлов, директорът на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов, директорът на дирекция "Култура, туризъм и международни дейности" в Община Велико Търново Нелина Църова, председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация във Велико Търново Петър Стефанов.
Участие ще вземат и Галин Попов - основател на Клуб "ТАМ", Георги Димитров - секретар на Туристическо дружество "Трапезица - 1902", Борислав Йорданов - управител на Общинската туристическа агенция "Царевград Търнов".
Добри практики ще представят преподавателят от Стопанската академия "Д.А.Ценов" в Свищов Стефан Проданов, който е основател на Групата за исторически възстановки "Първи Италийски легион", както и преподавателят в катедра "Туризъм" към Стопанския факултет на Великотърновския университет Олга Манчева, която е и ръководител на проект, по който младите хора откриват интересни непознати български места и забележителности.
Онлайн ще се включат ипроф. Стоян Маринов от Икономическия университет - Варна и Полихрон Карапачов - експерт по туризъм, свързан с дивата природа.
В България се очаква да се увеличи туризмът, свързан със свободните пътувания
В България се очаква да се увеличи туризмът, свързан със свободните пътувания, за да достигне към 2050 година 38 млн. пътувания годишно или средно 6.3 туристически пътувания на човек, коментира за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов. Индустриализираният туризъм, свързан с организираните пакетни пътувания в страната, от 5 хил. през 2021 година ще нарасне до 3 млн. пътувания, е неговата прогноза. Туризмът в следващите години ще бъде ориентиран към зелените технологии, дигиталната трансформация, развитието на инфраструктурни проекти и институционалното сътрудничество в страните от ЕС, смята той.
Мястото на дискусията е избрано неслучайно.
Велико Търново е една от най-известните целогодишни туристически дестинации в България за българи и чужденци, с десетки исторически, културни и природни забележителности.
В града се виждат и първите оптимистични знаци за възстановяване от пандемията - туристите във Велико Търново през 2021 година са се увеличили. Най-посещаван продължава да е крепостта"Царевец".
Интересът към историческото наследство на Велико Търново и региона продължава да е траен и се запазва новата тенденция нашите обекти да се посещават от индивидуални български туристи.
Това са предимно семейства с деца, които искат да се докоснат до славното българско минало, посочи директорът на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов. Ръст от 30 процента на туристите отчитат от Регионалния исторически музей във Велико Търново през 2021 година. Регистрираните музейни посетители за 2021 г. са 229 943 , което е със 66 980 души повече в сравнение с първата пандемична 2020 година.
В сферата на културно-историческото наследство са инвестирани над 27 милиона лева по европейски програми във Великотърновска област.
Данните са предоставени на БТА от Областния информационен център. Общо 23 са приключилите и изпълнявани към момента проекти с европейско финансиране в сферата на културно-историческото наследство на територията на общините от област Велико Търново, съгласно Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020). Бенефициентите са общо 20, сред които седем общини - Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Полски Тръмбеш, Стражица, Елена и Свищов, както и четири читалища, пет сдружения и една местна инициативна група. Проектите са финансирани основно чрез Оперативна програма "Региони в растеж 2014-2020 г.", Програмата за развитие на селските райони и Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния - България.
Дискусията ще е хибридна и ще се излъчва на живо във фейсбук:
https://www.facebook.com/events/381403263757965
в YouTube
https://youtu.be/-ZKPGQ_gEac
както и на платформата Zoom:
https://zoom.us/j/9522835000?pwd=R1gr
WmpUZlhCV2puZTRxbThQVlNkZz09
/ММ/
news.modal.header
news.modal.text