Българското председателство на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО е голяма чест и отговорност, каза Мариан Бачев
Българското председателство на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда в централата на световната организация в Париж, е голяма чест и отговорност за Република България. Това каза министърът на културата Мариан Бачев на откриването на форума днес във френската столица.
Той отбеляза, че Организацията на обединените нации и Организацията за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) отбелязват 80 години от създаването си. ООН основава своята първа специализирана агенция – ЮНЕСКО, с идеята, че мирът се гради на интелектуалната и моралната солидарност на човечеството, с виждането, че човечеството може да се обедини в своето многообразие чрез споделени ценности, посочи Бачев.
„За всички нас, които отговаряме за опазването на световното наследство, предизвикателствата са огромни. Именно затова ролята на Комитета за световното наследство и на всички в тази зала е толкова отговорна. Климатичните промени и агресивната спрямо природата човешка дейност водят да заличаването на ценни природни хабитати“, каза министърът на културата.
Мариан Бачев подчерта, че паметниците са артефакти на миналото, но те са светлина към бъдещето ни. „Вярвам, че ако успеем да постигнем това, ако младото поколение възприема световните културни ценности и като свои, то голяма част от днешните конфликти не биха съществували. Вярвам също така, че наш дълг е не само опазването на световното наследство, но и намирането на правилните подходи за неговото представяне и популяризиране, на адекватните образователни и научни програми, чрез които то да достига до всеки член на нашите общества. Трудно някой би се посветил на опазването на ценност, която не познава. И трудно би се разделил с нея, ако тя е част от осмислянето му като личност и като член на общността, на която принадлежи“, каза той.
Бачев подчерта необходимостта от засилено участие на младото поколение в процесите на съхранение на културната памет, както и значението на образованието, дигиталните технологии и културната приемственост.
„Изкуственият интелект е инструмент, но не е решение. Той не може да създаде личностите, които ще се посветят на опазването на културното наследство. Това е наша мисия“, каза той.
репортер - Ваня Сухарова
оператор - Емил Граничаров
монтаж - Силвия Пешева
/БТ/