Царски орел бе освободен край сливенското село Камен
This is a modal window.
Край сливенското село Камен днес бе пуснат в природата млад екземпляр от защитения вид Царски орел.
„Птицата пристигна при нас миналата година като пухесто бебе, което нямаше шанс да оцелее в гнездото, каза пред журналисти Адриана Джамалова, ветеринарен лекар от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“. Затова беше доотгледано при нас в по-специални условия, които го защитават от хора и това да бъде опитомено. Поставихме му джипиес предавател, за да следим състоянието му, както и пръстени, с които можем да го наблюдаваме по-лесно."
Градимир Градев, ръководител на проекти от „Зелени Балкани“ разказа, че от Центъра прилагат за първи път експериментална методика за освобождаването на птицата, като това включва отглеждането й през първата година от живота й. "Доказано е, че през този период е най-опасен за младите скитащи Царски орли, разказа той. Тогава те стават най-честа жертва на различни заплахи и затова ги освобождаваме едва през следващата година. Избрали сме неслучайно мястото – Каменски баир, част от "Натура 2000" в България, близо до Природен парк "Сините камъни". На това място има концентрация на млади и неразмножаващи се орли, където те прекарват т.нар. скитнически период от живота си. За да проследим адаптацията, по-нататъшния живот на птицата, да идентифицираме потенциални заплахи, сме поставили сателитен предавател, който денонощно ни показва какво е състоянието на птицата, къде се намира в момента."
Градев добави, че през миналата година, по същата тази методика, са били освободени два млади Царски орли на същата възраст. Една от птиците вече е заела гнездова територия в района на Дервентските възвишения, но още не е пристъпила към размножаване. Втората птица е загинала от токов удар, една от най-честите причини за смъртност при младите Царски орли.
След въпрос на репортер на БТА дали птицата, освободена днес, има име, Градев заяви "Обикновено кръщаваме птицата на мястото, откъдето е дошла при нас или на мястото, където сме я освободили. Предни години сме наричали птица Камен, така че тази година може да сложим име, като например Златан, – мястото, откъдето идва, а и самото му оперение доста наподобява цвета на този метал."
Царските орли са едни от най-редките хищни птици в България, тяхното опазване е приоритет, каза още експертът. През последните години в България числеността на този вид птици се увеличава. Едно от важните места, където гнездят, са сливенското и ямболското поле, Тунджанската долина. В страната има повече от 40 гнездящи двойки, като половината са в района на Сливен и Ямбол.
Репортер и оператор - Велина Василева
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова
/ТП/