Да говорим за нещата, които не остаряват, казват българи в анкета на БТА
Това са временни събития, които ще отшумят и ще ги забравим след една-две години. Дайте да говорим за нещата, които не остаряват. Това казват българи в анкета на БТА. Поводът е четвъртото издание на кампанията „Думи на годината с „Как се пише?“, според която „Шенген“ с 37 процента, „дубайски шоколад“ с 26 на сто и „санитарен кордон“ с 24 процента от гласовете са знаковите думи и изрази в България през 2024 г.
Според мнение от допитването „това са нормални неща, животът си върви, изникват нови проблеми, нови реалности и може би тези думи отразяват нещо“. „Нищо свързано с това, което всеки ден ни се случва, с един приятен, усмихнат живот. Нито дубайският шоколад влиза в моя живот, нито Шенген ме прави по-щастлив, по-здрав, по-обичан“, коментира млад мъж.
ЗА ШОКОЛАДА
„Потресена съм. Доста ниско интелектуално ниво се показва, ако това са водещите думи. Смятам, че поведенческите модели на българина са пряко свързани с думите, които той използва. Сами по себе си, тези думи нямат особено силно значение. И, ако тенденцията покрай дубайския шоколад ни влече, доста е деструктивно“, коментират млади хора.
По думите им във второто място на дубайския шоколад нищо изненадващо – заради агресивната реклама по социалните мрежи и защото постоянно се появяват нови трендове, а „хората се превземат“ по тях. „Хората приемат всичко с шамфъстък за дубайски шоколад, което е абсолютно скандално. Странно е, но в странни времена живеем“, посочва ученичка. Нейна съгражданка отбелязва: „Хора, които живеят в Турция и са турци, казват, че това е турски десерт от преди много години“.
„Лошото е, че не сме си измислили нищо наше, а заимстваме от по-западните страни. А има много по-хубави български думи, които може да са дума на годината“, обобщават хората.
ЗА ШЕНГЕН
Момче и момиче смятат, че Шенген е най-коментираната тема през цялата година и според тях това е свързано със стандарта ни на живот.
„За Шенген съм съгласен, но освен Шенген имаме Тръмп, имаме популисти из цяла Европа. И в това отношение – разочарование“, казва един от анкетираните.
„Много хора не са чували за Шенген или за дубайски шоколад, защото имат други мисли – как да изхранват семейства и как да се справят с живота. В днешно време, със сигурност, е много трудно“, посочва мъж на средна възраст.
ЗА КОРДОНА
Санитарен кордон, според гражданка, звучи неприятно. „С неприятни събития свързвам тази дума“, казва тя.
Според друга дама „санитарен кордон“ може да бъде дума за парламента. Това е политическа дума, обяснява тя.
„Това е, по-скоро, когато има някаква епидемия – да има санитарен контрол. А в самото Народно събрание малко звучи странно – санитарен кордон. Не го приемам, но те си знаят“, казва друга от анкетираните.
ДУМАТА БЛАГОДАРЯ
На въпроса коя е тяхната дума на годината, най-много от анкетираните посочват „благодаря“, защото „трябва повече да сме мили помежду си и да си благодарим по-често“.
Това е вечната класика – най-хубавата, най-благата, най-сърдечната, най-прекрасната за мен дума, смята пенсионерка. „Моята дума на всички години е благодаря – винаги, за щяло и нещяло. Даже са ме упреквали, че казвам благодаря на служители, на които плащам. На мене това нищо не ми коства. Това е моето здраве, моето обучение, защо да не казвам благодаря“, допълва нейна връстничка.
„Благодаря, защото все по-рядко се използва и хората забравят да се усмихнат и да споменат тази дума, и да са благодарни за това, което имат, за това, което са получили“, казват хората.
„Най-много съм казвала мерси. Благодаря казвам на всички по-възрастни от мен“, споделя ученичка.
ВАШАТА ДУМА НА ГОДИНАТА
Като „тяхната“ дума на годината, хората посочват също любов, разбирателство, изкуствен интелект, бедност – защото „цялата държава е бедна, а в София има по-високи заплати, но в другите градове е много зле“, разочарование – и то „политическо разочарование отвсякъде“, избори – защото „твърде често я слушахме и живеехме с поредните избори“.
Посочват и думи като „комплицирано“, „въпреки че“ и английското brat.
Репортери – Даниел Димитров, Гергана Николова
Оператор – Борислав Бориславов
Монтаж – Валя Ковачева
/БТ/