От началото на 2024 г. на територията на общините Троян и Априлци са възникнали 235 пожара, съобщи главен инспектор Петър Петров
От началото на 2024 г. на територията на общините Троян и Априлци са възникнали 235 пожара, съобщи за БТА главен инспектор Петър Петров, началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (РСПБЗН) – Троян. Пожарите, причинили материални загуби, са 51, като 27 са възникнали в жилищни или стопански постройки, 14 в сферата на транспорта, три в преработващата промишленост и др. Пожарите, при които са горели сухи треви и храсти, са 86.
„Прави впечатление, че не е малък броят на пожарите, възникнали вследствие на небрежност при боравене с открит огън. Те се случват предимно през пролетта, когато имаме суха растителност и в условия на силен вятър, хората проявяват небрежност при почистване на селскостопански имоти и предизвикват пожари в полските масиви“, каза той.
Най-много са пожарите, причинени от небрежност при боравене с открит огън – 86, следвани от неправилно боравене с отоплителни уреди – 34 и инциденти, причинени от късо съединение – 19. Техническа неизправност е причина за инцидент в 9 от регистрираните случаи, обясни главен инспектор Петров. Той добави, че не е ясна причината за възникване на част от пожарите, тъй като по тях се водят досъдебни производства.
Започва отоплителния сезон, температурите намаляват и съответно се увеличава ползването на отоплителни уреди в домакинствата и производството, като всеки отоплителен уред, разбира се, носи някаква опасност. Може би най-опасни са уредите на твърдо гориво, които най-вече се ползват в домакинствата, особено по селата, посочи началникът на РСПБЗН – Троян.
Инспекторът препоръчва да се използват стандартни отоплителни уреди, които да са произведени по нормативни документи и се продават в магазинната мрежа. Недопустимо е използване на отоплителни уреди, които са правени в частни домове и не отговарят на изискванията за пожарна безопасност.
Необходимо е монтажът на отоплителните уреди да се извърши съгласно указанията на производителя, като уредът трябва да е на не по-малко от 50 см от горивни материали и да не е в близост до завеси, пердета, бюра, маси и други предмети, които се използват в домакинствата.
Особено важно е да се отбележи, че неизползваемите подпокривни пространства трябва да бъдат освободени от ненужни горими вещи и материали, които затрудняват гасенето и увеличават вероятността силата и размерите на пожара да нараснат, отбеляза Петров.
Вечер преди напускане на помещението или след използване на отоплителния уред, той трябва да бъде загасен, а жарта изхвърлена в негорими съдове, а не в контейнери, предназначени за други битови отпадъци, тъй като те често се възпламеняват. През тази година имаме четири такива случая, а опасността се крие в това, че до тях често има паркирани автомобили, при което пожарът може да се пренесе в тях и да бъдат унищожени, каза инспекторът.
Електрическите уреди трябва да бъдат присъединени към електрическата мрежа от специалист и е добре да се избягва ползването на разклонители, тъй като те увеличават възможността за възникване на късо съединение в електрическата инсталация, обясни експертът. Петров посочи, че особена опасност представляват газовите уреди. Ако бутилката не е заредена в специален пункт или закупена заредена, при нагряване може да се разхерметизира и да предизвика взрив. Бутилката винаги трябва да е монтирана в помещение, в което може да се осигури вентилация, каза той. Първото, което трябва да се направи, е отваряне на прозорци и проветряване на помещението, изключване на отоплителни уреди от електрическото захранване и загасяне на други уреди с открит огън. Вероятността един газ, попаднал в затворено помещение, да се взриви е голяма, когато не се вземат правилните мерки, посочи началникът на РСПБЗН – Троян.
„Аз препоръчвам във всеки дом да има поне по един пожарогасител, който да се използва в случай на нужда, като преди това всяко семейство да си направи един семеен план за действия при бедствия и аварии. Оборудването на всяко жилище с пожарогасител би намалило вероятността от разпространение на пожара, ако човек се намеси навреме“, подчерта той.
В случай, че пожарът вече се е разразил и помещението е задимено, опитайте се да излезете, като се придвижвате близо до пода. Защитата на устата и тялото с мокър парцал или дрехи имат важно значение, за да можете да преминете безопасно покрай огъня или дима, който е особено опасен при вдишване, съветва Петров.
При обаждането на телефон 112 е важно да се дадат точни и ясни указания, като изрично се упомене има ли хора в риск, за да се намесят адекватно и екипите на Бърза помощ, допълни той.
Репортер и оператор - Преслава Иванова
Монтаж - Габриела Теллалова
/БТ/