Според "Възраждане" софтуер в учебни часове по "Компютърно моделиране" позволява регистрация при посочване на пол, различен от мъж и жена
В парламента от "Възраждане" казаха, че софтуерът, ползван от третокласници и петокласници в училище по предмета "Компютърно моделиране", изисква при регистрация посочване на пол, като освен половете мъж и жена, присъстват и отговори "небинарен" и "друг пол", и настояха за промяна на формуляра, използван от софтуера. Пред журналисти депутатът Ангел Янчев от "Възраждане" обяви, че въпросният формуляр, след промените в Закона за училищното и предучилищното образование от 2024 г., е незаконен.
Депутатът разказа, че са получили сигнал от учители, които забелязали, че при използването на софтуера, собственост на Фондация "Скрач" и използван от ученици в трети, четвърти и пети клас, при регистрация се изисква отговор на въпроса - какъв е вашият пол, като възможните отговори били – жена, мъж, небинарен и друг пол.
Тук говорим за 58 хиляди третокласници, които в средата на месец декември трябва да попълнят със своите учители този формуляр. Той е на свободен софтуер, собственост не на българската държава, а на Фондация „Скрач“. Фондацията е регистрирана в Кеймбридж, Масачузетс, САЩ, като се използва от всички ученици, коментира Янчев и добави, че сега учителите ще трябва да обясняват на петокласниците, какво е небинарен пол и какво е друг пол.
От "Възраждане" настояха служебният министър на образованието и науката незабавно да изпрати писмо до всички български училища за това учителите по "Компютърно моделиране" да не извършват регистрация в този софтуер „Скрач“. Те искат също министърът да изпрати писмо и до фондацията, собственик на софтуера, с което да обясни, че подобни формуляри при регистрация у нас са незаконни. Ангел Янчев визира промените в Закона за училищното и предучилищното образованието, приети от 50-ото НС.
Даниел Проданов от "Възраждане" каза, че е направил експеримент, тъй като в семейството си има третокласник. Използвал възможността във формуляра да регистрира „друг пол“, като посочил "аероджендър" или "аеросексуалност". По думите му това означавало промяна на пола спрямо заобикалящата среда - в едно помещение си мъж, в следващото – жена. Съответно третокласникът може да играе футбол с третокласници момчета и като влезе в класната стая да заяви, че е момиче, коментира Проданов.
Репортер - Десислава Антова
Оператор - Любен Младенов
Монтаж - Ангел Николов
/ТП/