Когато е изтекъл мандатът на членовете на ВСС, органът продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия, питат от ГЕРБ-СДС
Народни представители от ГЕРБ-СДС внесоха искане за тълкуване от Конституционния съд.
Въпросите в искането са: когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този орган продължава ли в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия; допустимо ли е със закон или друг акт на парламента тези правомощия в тази хипотеза да бъдат ограничавани; прилага ли се параграф 23 от Конституцията, от преходните и заключителни разпоредби, който не беше обявен за противоконституционен, но препраща към разпоредби от Конституцията, които са обявени за противоконституционни, каза пред журналисти Росен Желязков.
Параграф 23 казва, че до избирането на съответните съвети, които бяха обявени за противоконституционни като регламентация в Конституцията, ВСС продължава да изпълнява своите правомощия, без възможността да избира "тримата големи", обясни депутатът.
Темата за компетенциите и изпълнението на конституционните правомощия на ВСС в пълнота е важна с оглед на конкретната политическа ситуация, посочи още Желязков. Но поясни, че не искат КС да решава политически ребуси, а да се попълни конституционната практика по тълкуването и прилагането на основния закон в ситуацията, в която темата за мандатността и непрекъсваемостта на работата на конституционно определените органи вълнува обществото, когато предстоят важни решения. И тези решения не са свързани само и единствено с предстоящия избор на главен прокурор, а и със следващия избор на председател на Върховния административен съд, на Върховния касационен съд, с работата на регулаторни и контролни органи, чийто мандат на членовете им е изтекъл. Желязков напомни, че мандатът на членовете на ВСС от парламентарната квота е изтекъл през 2022 г.
Невъзможността да се формира мнозинство, по думите му, поставя възможности за всякакви политически интерпретации, които имат рефлексии в законодателството и е опасно да се движим по ръба на Конституцията. Затова искаме КС да се произнесе не по конкретен казус, а по принцип по прилагането на конституционни разпоредби. КС има ясна позиция по две конституционни решения, свързани с мандатност и непрекъсваемост, ние добавяме въпроса дали е възможно със закон да бъдат ограничени правомощията на орган, когато мандатът на неговите членове е изтекъл, обясни Росен Желязков.
Искаме тълкуване на основния закон на България, а не решаване на междусъседски и политически спор, на свой ред коментира Георги Георгиев. Днес изпълняваме предизборно обещание на „Продължаваме промяната-Демократична България“, които преди повече от 40 дни обещаха, че ще питат КС по въпроса за мандатността, посочи той.
Утре депутати от ГЕРБ-СДС ще внесат още едно питане до КС, свързано с това доколко политическа сила може да няма зам.-председател на Народното събрание.
Заявихме ясно, че ще разговаряме с ПП-ДБ по предлаганата от тях декларация, което може да е част от коалиционно споразумение, но трябва да сме сигурни, че предложенията им са конституционно съобразни, уточни Желязков.
Репортери - Никол Николова, Нелли Желева
Оператор - Ангел Димитров
/АВР/