Отличиха няколко общини с устойчиви практики в конкурса „Екообщина“
Няколко общини бяха отличени в конкурса „Екоообщина“ за реализиране на проекти за устойчиви практики. Наградите бяха връчени на специална церемония във Френския институт в София днес. Тази година кандидатурите са 17.
В категория „Отпадъци и рециклиране“ за голяма община с над 40 000 жители бе отличена Габрово заради споделено компостиране и за мобилен пункт за събиране на битови отпадъци. За малка община с под 40 000 души бе наградена Свиленград. Градът е сред първите, които въвеждат такса смет на база количество генериран отпадък. Общината е въвела и контейнери с чипове за измерване на количеството отпадък.
Две специални награди бяха връчени в тази категория. Едната бе за община Бургас (с над 40 000 жители) за въвеждането на зони, свободни от пластмаса, както и за провеждането на инициативи за повторна употреба на мебели. Община Смядово (под 40 000 души) получи признание за успешно използване на мобилно приложение и локални Viber групи за въвличане на жителите в разделното събиране на отпадъци.
В категорията „Устойчива мобилност“ за община с над 40 000 жители бе отличен Сливен. Наградата бе дадена заради предвидени инвестиции и развитие на устойчивата мобилност, и развитие на екологичен транспорт.
Община Стрелча (под 40 000 жители) е победителят в категория „Енергия и емисии“, като тя се е изявила с подробни обследвания в сградния фонд, както и заради използване на геотермална енергия за отопление и охлаждане на трите сгради на училището в града.
От нашия капацитет, ентусиазъм и ангажираност с всяка една политика на европейско или национално ниво зависи нейната реална реализация, коментира Силвия Георгиева, директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Общините са тези, които реализират на практика политиките на местно ниво и европейската подкрепа достига до хората, добави тя. Според нея наградените общини са пример и за останалите градове с иновативни енергийни решения, отдаденост към опазването на околната среда и насърчаването на устойчивата мобилност. Георгиева благодари на Френското посолство и Френския културен институт за организацията на конкурса.
„Екообщина“ не е само конкурс и връчване на награди, но и цяла серия събития по темата за устойчивите градове, коментира посланикът на Франция у нас Жоел Мейер. Той изброи, че в рамките на инициативата са се провели семинари по темата за кръгова икономика, отпадъци и рециклиране, устойчиво развитие. Говорихме и за опазването на софийските реки, каза посланикът. По думите му има нужда да се работи за по-интелигентни и здравословни градове, които да направят живота на хората по-добър. Според ООН 60% от парниковите емисии се създават от градовете, посочи Мейер. Този конкурс е възможност да засилим и нашето партньорство, като лауреатите ще посетят Франция и ще обменят полезни практики с френски градове, каза също посланикът.
Благодарности към Френското посолство у нас и Френския институт в София изказаха и служебният регионален министър Виолета Коритарова и заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева.
Репортер - Борислава Бибиновска
Оператор - Любен Младенов
Монтаж - Силвия Пешева
/TП/