За 2026 г. е предвидено да бъдат отпуснати 6 милиона лева за дейности, свързани с домашното насилие, каза в Разград министър Мария Павлова
За 2026 г. е предвидено да бъдат отпуснати 6 млн. лв. от държавния бюджет за различни дейности, свързани със справяне с проблема с домашното насилие, включително и финансиране на местни инициативи, програми и услуги. Това каза служебният министър на правосъдието Мария Павлова в Разград, която участва в годишното заседание на оперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград.
Министър Павлова заяви, че най-много средства се предвиждат за превенция на агресията в дома. Планирани са национални информационни кампании, множество обучения на всички професионални групи, които имат досег с проблема. Предстои и създаването на национална телефонна линия с единен телефонен номер за помощ на пострадали от домашно насилие и хора в риск, посочи министърът на правосъдието. По думите ѝ, отделно от това адвокатите, вписани в регистъра за правна помощ към националното бюро за правна помощ, предоставят безплатни услуги по казуси, свързани с домашното насилие, както на националния телефон за правна помощ, така и в регионалните центрове за консултиране, чието разширяване предстои.
„Отделени са средства и за поддръжка на съществуващото мобилно приложение „Помогни ми“ на националното бюро за правна помощ. Както и за социално, психологическо и правно консултиране за процесуално представителство и за специализирани програми за възстановяване и защита на жертви и на свидетели на агресия в дома“, отбеляза още министър Павлова.
Тя заяви, че домашното насилие е сериозен проблем, който засяга милиони хора по света, като един голям процент от тях са именно децата. Министърът подчерта, че България предприе значителни стъпки за ограничаване на домашното насилие чрез създаването на Националния съвет за превенция и защита от домашно насилие. „Тази година се обсъдиха приоритетните дейности за финансиране по националната програма, която беше одобрена от Министерски съвет на 1 октомври 2024 година. Тя очертава стратегически приоритети и конкретни действия, като основните цели са да се повиши, освен осведомеността, да се подобрят услугите за подкрепа на жертвите и да се укрепи правната рамка“, каза още министърът на правосъдието.
Павлова каза още, че общините ще продължат да поддържат съществуващите 31 кризисни центъра в страната, в които могат да бъдат настанени общо 348 жени и деца, пострадали от насилие или от трафик. По думите ѝ, досега Националният съвет е приел няколко решения, свързани с домашното насилие, включително насоки за прилагане на закона за защита от домашно насилие и препоръки за подобряване услугите за подкрепа на жертвите. „Тези инициативи имат за цел да гарантират, че всички държавни и местни органи работят заедно в интерес на жертвите. Министерството на правосъдието направи промени в правилника за прилагане на Закона за защита от домашно насилие, които могат да осигурят правилното прилагане на закона“, добави министър Мария Павлова. Тя подчерта, че каквито и мерки да предприема държавата в лицето на правителството, законодателството и местната власт, те няма да дадат резултат, ако всички институции и професионалистите, работещи в тази област, и гражданите, не подходят отговорно към справянето с проблема. Още повече според нея, когато извършители, жертви и свидетели на това са деца.
На годишното заседание на оперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград се обсъждат добри практики в сферата на превенцията на домашното насилие и прилагането на Закона за защита от домашното насилие.
След срещата министърът на правосъдието ще посети сградата, определена за Кризисен център за жертви от домашно насилие, и "синята стая" за щадящо изслушване на деца в Разград.
Репортер и оператор - Садет Кърова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова
/ЦБ/