Средната възраст, на която децата опитват наркотици за пръв път спада до 13-14 години, каза Стефан Бакалов, началник на отдел "Борба с наркотрафика" към Агенция "Митници"
Средната възраст, на която децата опитват наркотици за пръв път, пада много и вече 13-14-годишните започват да употребяват. Това каза Стефан Бакалов, началник на отдел "Борба с наркотрафика" към Агенция "Митници", който изнесе презентация за зависимостта от наркотиците в рамките на кампанията "Не сте сами" пред учениците от Националния учебен комплекс по култура с Лицей за изучаване на италиански език и култура, известен като Италианския лицей в Горна баня.
Кампанията за опасностите от наркотичната и хазартната зависимост е съвместна инициатива на НАП и Агенция "Митници". Лекция за хазартната зависимост изнесе Анна Митова, директор Дирекция "Комуникации" към НАП.
По думите на Бакалов има случаи на деца на 7-8 години, които започват да употребяват наркотици.
Най-масово обаче това се случва на възраст от 13-14 години, като се започва с канабис продукти и синтетика, добави той и уточни, че в интернет изобилства от информация за нови синтетични продукти, които задоволяват потребностите на всички нива.
Според него децата в днешно време са много сензитивни и любознателни и разполагат с много информация за рисковете и опасностите от наркотичните вещества.
Има обаче и част от децата, които си набавят информацията не от съвсем добри източници, които ги подтикват да взимат наркотични вещества и точно заради това целта на нашата среща е ние ги запознаем с рисковете от наркотиците, а не това, което им се представа от различни наркодилъри, каза Бакалов.
По думите му по време на срещите децата задават много въпроси, например свързани с новите наркотици, колко опасни са те, дали от първата доза се става зависим.
Той изтъкна, че информациите за легализирането на марихуаната в различни страни допринася за засилен интерес от страна на децата към нея.
"Когато на едно дете му се обяснява, че това е законно и легално, то си мисли, че е допустимо и тук е ролята на нашата кампания да обясним на децата, че това, че нещо е легално в други държави, не означава, че е здравословно, дори напротив - в последните 3-4 години канабисът е със силно токсично съдържание и на определени моменти отключва различни психически зависимости", предупреди Бакалов.
Той акцентира, че в България вече има случаи на заловени количества фентанил, както и употреба, но не в големи количества.
Фентанилът е един от най-смъртоносните наркотици, ние започнахме да говорим за него в нашите кампании преди 6 години, добави Бакалов.
В последните години на пазара се появиха 100-150 пъти по-мощни наркотици от фентанил, в България все още няма задържани количества от тези наркотични вещества, уточни той.
Анна Митова посочи, че все повече деца залагат на хазарт онлайн с личните карти на родителите си, които обаче дори не знаят за това.
Нашите данни показва, че много често наркотичната и хазартната зависимост са свързани. Често, когато един човек стане зависим от хазарта, той търси начин да финансира тази зависимост, обръща се към наркодилъри и самият той става дилър, предупреди тя.
40 500 души са вписани в регистъра на хазартно зависимите лица в България, добави Митова.
Директорът на Националния учебен комплекс по култура с Лицей за изучаване на италиански език и култура Биляна Иванова посочи, че проблемът със зависимостите е много голям и според нея е важно децата да знаят за рисковете за тяхното здраве и живот от употребата на наркотици и игра на хазарт.
В рамките на кампанията "Не сте сами" е предвидена и атрактивна демонстрация на залавяне на наркотици с участието на служители на отдел "Борба с наркотрафика" и обучени кучета.
"Не сте сами" се организира от Агенция "Митници" над 23 години с цел да популяризира рисковете от наркотичната зависимост.
Българската телеграфна агенция е медиен партньор на събитието.
Репортер - Камелия Цветанова
Оператор - Борислав Бориславов
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова
/AБ/