Кирил Вълчев в Одеса: Сторихме много, за да знаем българите в България и българите тук повече един за друг
Днешният ден за размисъл преди парламентарните избори в България е и ден за размисъл какво прави България за стотици хилядите българи в Украйна, каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев в Националния пресклуб на БТА в Одеса на среща с представители на българи от различни селища в Одеска област преди концерт на Деси Добрева и фолклорни състави от българските села Делжилер, Камчик и Кулевча, организиран от агенцията, с подкрепата на Генералното консулство на България в града в навечерието на Деня на бесарабските българи - 29 октомври.
Българите в Одеска област са над 150 000 души и са трета по численост националност в областта според официалното преброяване в Украйна през 2001 г.
“Българите не могат да гласуват в Украйна на изборите за български парламент, защото заради войната няма открити избирателни секции, което трябва да напомни на българите в България, че е нужно да ценим възможността да правим свободни избори в мир и да участваме в тях”, каза Вълчев като отбеляза, че само през тази нощ в Одеса е имало две въздушни тревоги. Според него в името на участието на повече бесарабски българи в живота на България, включително изборите, българската държава трябва да подобри процедурите за придобиване на българско гражданство по произход и да подкрепя още по-силно пред местните власти българите, когато изявяват своята българска идентичност.
“За девети път съм в Одеска област след началото на войната. Сторихме много заедно, за да знаем българите в България и българите тук повече един за друг”, каза генералният директор на БТА като припомни, че през миналата година БТА откри постоянно кореспондентско бюро в Одеса, което всеки ден предава новини за българите в Украйна - както за жертвите и за всекидневните въздушни тревоги в дните на войната, така и за пазенето на българските традиции и история. “В националния пресклуб на БТА в Одеса провеждаме различни събития, сред които беше и Деветнадесетата световна среща на българските медии през този юни”, припомни Вълчев.
Генералният директор на БТА отбеляза, че е важно да се разшири информацията за съдбата на българите в територии в близост до бойни действия, както и в украински територии, които в момента са под руски контрол. Той призова участващите в срещата бесарабски българи да съдействат чрез свои близки и познати в такива територии с българи за получаване на вести от тях и пое ангажимент БТА да се опита в рамките на възможното да присъства там с цел новини от тези най-пострадали от войната българи. Според Вълчев повече информация ще е полезна също българите в България да се ориентират по-добре как могат да се включат във възстановяването от войната на районите с български общности.
“Освен свети Димитър Солунски в България днес се чества паметта и на приелата неговото име света Димитра Доростолска, наречена още Киевска, защото семейството й се преселило от родната Силистра в Бесарабия и тя приела монашеството тук, а в Киев през Освободителната война (1877 г. - 1878 г.) организирала в дома си лазарет за ранените войници”, каза Вълчев като отбеляза, че тази светица е още една връзка между българите в България и българите в Украйна. “По молитвите на свети Димитър и света Димитра Доросторска (Киевска) дано Бог да донесе час по-скоро мир на нашите хора в Украйна”, завърши Вълчев.
„Денят на бесарабските българи е денят на онези, които превръщат Бесарабия от диви степи в живописен кът, създавайки инфраструктура, построявайки училища и църкви“, отбеляза генералният консул на България в Одеса Светослав Иванов, който също участва в срещата със сънародници, домакин на която бе Националният пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в Одеса.
Преди своето приветствено слово генерален консул Иванов призова за минута мълчание, с която присъстващите отдадоха почит към загиналите украински войни и бесарабски българи във "войната срещу агресора".
„Уважаеми гости, вече трета година продължава тази несправедлива война и аз като генерален консул на България потвърждавам подкрепата на България към Украйна в рамките на международно признатите ѝ граници, като тя се изразява в политическа, воено-техническа, хуманитарна и финансова помощ“, отбеляза Светослав Иванов и допълни, че България работи и за осигуряване на енергийна и екологична сигурност на Украйна.
Генерален консул Иванов разказа, че датата 29 октомври е посветена на бесарабските българи – „онези наши сънародници, които по силата на историческата си участ повече от 200 години живеят извън пределите на България, на територията на Украйна и Молдова“. Той допълни още, че историческата дата води началото си от освещаването на храм-паметника „Свето Преображение Господне“ в Болград, който е официално открит на 29 октомври 1838 година.
„Скъпи приятели на България, днес на 26 октомври, ние отбелязваме Деня на бесарабските българи. Денят на онези, които преди 200 години са напуснали България, спасявайки се от турското робство. Денят на онези, които са получи образованието тук, в Болградската гимназия, и са се върнали в България да помагат за Освобождението ѝ. Денят на онези, които през годините не са забравили вярата, родния език, културата и обичаите, с които смело можете да се гордеете с българската история и произход“, каза Светослав Иванов.
Той спомена още, че днес връзките на бесарабските българи с прародината са „изключително активни и динамични“ и постави акцент над това, че в момента на територията на Украйна функционират около 62 български неделни училища и все повече младежи избират да учат висше образование в български университети и търсят реализация в България.
„На присъстващите представители на обществени организации, директори и учители по български език и литература бих искал да пожелая успешна учебна година, да бъдат горди просветители на българския език и традиции. Всички вие сте пример за родолюбие, съхраняване на историческото наследство и бъдещето на Бесарабия. Благодарение на вашите деди и прадеди вие продължавате техните традиции и определяте българската национална идентичност“, каза генералният ни консул и с историческа ретроспекция напомни, че голяма част от българските възрожденци и писатели в миналото са живели и творили в този край на Украйна.
В края на своето приветствено слово генерален консул Иванов отправи към българската общност от свое и от името на министъра на външните работи на България Иван Кондов поздрави по повод Деня на бесарабските българи и пожела на всички „здраве, силен дух, вяра и опазване на българското в сърцата.
„Бъдете единни и си помагайте, за да оцелее и пребъде българската национална идентичност и през следващите 200 година“, с тези думи Светослав Иванов завърши своето обръщение.
Репортер - Анжела Георгиева
Оператор - Любен Младенов
Монтаж - Валя Ковачева
/ЦБ/