В Детската къща даряваме децата със спокойствие и сигурна среда, за да превъзмогнат травмите си, каза за БТА Мариана Соколова от Фондация „За Нашите Деца“
В Детската къща предоставяме на децата сигурна среда и спокойствие, за да растат и да се развиват здрави. В момента при нас са настанени седем деца, най-малкото е на 1,6 г., най-големият е на седем и вече е първокласник. Това каза в интервю за БТА Мариана Соколова от Фондация „За Нашите Деца“, ръководител на Детската къща и регионален мениджър за социални услуги. Това са деца с трудни съдби, каза тя. Имаме случай на наркозависими родители, които изоставят детето си, друг - на тежко физическо насилие с огромна травма, както и такъв с родители от престъпния свят, чието дете е отнето, а впоследствие изоставено от самите тях, обясни експертът.
Седемгодишният Крис и петгодишният Алекс са част от общо седемте деца, които живеят в Детската къща. Днес те се усмихват, докато разговаряме за ежедневието им тук. Всеки се вълнува за различни неща – Крис вече е ученик и казва, че най-любимият му предмет е математиката, а Алекс говори за любовта към футбола и любимия отбор Левски. Едни от най-любимите им занимания в Детската къща са кулинарните ателиета, обичат и посещенията на музеи и паркове извън центъра.
Истории за тъга и щастие
Детската къща съществува от 2012 г. и предоставя резидентна услуга, т.е. това, което правим, е да осигурим дом за деца, които нямат семейства или в чиито семейства са били застрашени физически и психологически, обясни Соколова. За тези години от центъра са били подкрепени 81 деца. Около 40 са били осиновени, 17 са настанени в приемни семейства, а други са реинтегрирани – върнати при биологичните родители или в семейства на близки и роднини. За всички деца, подслонени в Детската къща, се грижи голям набор от специалисти – на място има девет детегледачки, социален работник и ръководител, но цялостната програма за подкрепа включва психолози, логопеди, рехабилитатори, специалисти по ранно детско развитие и ранна детска интервенция и др. Дефицитите при всички деца са големи и са както здравословни, така и психологически, добави специалистът.
Здравословните могат да са широк набор – от паразити, чревни и УНГ инфекции до сериозни и неоткрити заболявания като епилепсия, заяви ръководителят на Детската къща. Соколова обясни, че прегледът е първото нещо, което се осигурява за всяко дете. Тя подчерта, че има случаи на изключително неглижирани деца. В някои случаи те дори не разпознават самите себе си като човешки същества, да не говорим за емоциите и за границата между себе си и останалите хора, разясни специалистът. От една страна възрастните често са възприемани като заплаха, а от друга – децата прекалено се привързват към всеки възрастен, сякаш търсейки спасение, добави Соколова. Първите три месеца са изключително важни. Необходимо е детето да се адаптира, да се напасне към условията в Детската къща, защото част от приетите малчугани даже не познават какво е да си мият ръцете и зъбите. Храненето също се оказва проблем, като има случаи, при които се наблюдава нездравословно тъпчене с храна, посочи Соколова. Децата се нуждаят от време да има предвидимост в ежедневието, за да може те да се чувстват спокойни, потвърди тя. По думите ѝ спокойствието е нужно, защото травмите не са за подценяване.
Всяка история остава отпечатък, подчерта Соколова. И разказа за един от последните случаи - за двегодишно момиче с наркозависими родители, което е било неглижирано, затваряно в една стая, като дълго време изобщо не е излизало навън и е било е свидетел на насилие между родителите си. Това дете дойде безмълвно с едно шише боза, не знаеше името си, не можеше да се храни, не можеше да дъвче, нямаше никаква реакция нито на звук, нито на повикване, посочи експертът и добави, че момиченцето е изпадало във внезапен и неконтролируем плач, без повод. Днес детето вече е на три години и се радва на обичайните детски неща – да танцува и да пее, в очакване да бъде осиновено. И в момента рисува със своите нови майка и татко и ние нямаме търпение да видим как те ще си я прегърнат и хвани за ръка ще я изведат от Детската къща, коментира Мариана Соколова.
Тази история, започнала тъжно, но завършваща щастливо, е един от примерите, в които работещите в Детската къща виждат удовлетворение – у децата, но и у себе си – за грижите, които са положили, за да възстановят разбитото детство. Удовлетворението е като картина – тихо, спокойно, ти си дал всичко от себе си и седиш и се наслаждаваш, смята тя.
"Вечер на добродетелите" събира съмишленици
За да работи за благоденствието на децата, Фондация „За Нашите Деца“ не спира да търси съмишленици. Именно такива очаква да срещне на тазгодишното издание на "Вечер на добродетелите". Събитието се провежда за 15-а поредна година и ще се състои на 21 октомври от 19:00 ч. в Sofia Event Center. Според Мариана Соколова тазгодишният надслов на инициативата „Криле и корени“ разкрива и стремежа на фондацията, защото, по думите ѝ, на децата са нужни както здрави корени, така и криле, с които да полетят.
Никак не са малко децата, които все още нямат корените, а именно здравите семейства, както и среда, в която като семенца да бъдат пуснати, да пораснат и да разлистят прелестна корона, коментира Соколова. Именно за това тя се надява повече хора да разберат за добрите практики на Фондация „За Нашите Деца“. За мен е важно хората да разберат, че ние не сме дом в онзи смисъл, в който все още масово се влага, а ние сме Дом на децата в нужда, дом в смисъл на закрила и уют, коментира тя. Най-голямата цел е да се укрепи животът на детето така, че то да развие потенциала си в бъдеще, обобщи Соколова каузата на фондацията и на предстоящата "Вечер на добродетелите".
Репортер - Борислава Бибиновска
Оператор - Ангел Димитров
Монтаж - Ангел Николов
/АВР/