Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, каза президентът Румен Радев на среща на групата „Арайолуш“
Връщането на мира и сигурността в Европа е първостепенен приоритет, защото само така Европейският съюз може да изпълнява основната си мисия за осигуряване на стабилност и просперитет на гражданите си. Това каза президентът Румен Радев в изказването си след участие в 19-ата среща на държавните глави от групата „Арайолуш“ в полския град Краков, цитиран в прессъобщение на Президентството.
По време на срещата си държавните глави обсъдиха основни въпроси на ЕС, включително приоритетни теми от полското председателство на Съвета на Европейския съюз, което започва на 1 януари 2025 година.
„Хиляди човешки животи в Европа в бъдеще зависят от способността ни да анализираме всеобхватно и критично реалностите в контекста на войната в Украйна и да формираме цели и стратегии, адекватни на динамиката на средата за сигурност“, каза Радев по време на дискусиите и призова да се използват всички инструменти на дипломацията, за да се постигне по-бързо мир в Европа в съответствие с нормите на международното право.
Акцент в дискусията на президентите от „Арайолуш“ бяха необходимостта от повишаването на разходите за отбрана, както и възможностите за задълбочаване на трансатлантическото сътрудничество в условията на глобални предизвикателства и заплахи.
Българският президент посочи още, че заедно с колегите си от „Арайолуш“ приветства заявения стремеж в новия мандат на Европейската комисия за развитие на устойчива конкурентоспособност, основана на иновации и научно-развойна дейност. „Ключов аспект в тази насока е гарантирането на енергийната сигурност чрез подобряване на свързаността и инвестиции в нови технологии. Това ще повиши автономността на ЕС и ще насърчи европейската индустрия“, каза Радев.
Той оцени като важно за стабилността и сигурността на Европа и разширяването на ЕС. „За да бъде обаче ефективен и необратим, процесът на разширяване трябва да отчита принципа на напредък, базиран на собствените заслуги, изпълнението на необходимите реформи и поетите ангажименти, както и зачитането на правата на човека и върховенството на правото“, подчерта президентът.
Форматът за политически диалог „Арайолуш“ е създаден през 2003 г. и обединява държавни глави на парламентарни републики от Европейския съюз, които обсъждат актуални въпроси за Европа. Групата носи името на португалски град, където за пръв път се състои среща в този формат, с участието тогава на шестима президенти.
България е поканена да се присъедини към групата „Арайолуш“ от 2013 г. През септември 2016 г. България беше домакин на срещата на президентите от групата „Арайолуш“. Групата се състои от държавните глави на Австрия, България, Хърватия, Естония, Финландия, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Полша, Португалия, Словения и Малта.
Текст - Валерия Динкова
Кадри - Прессекретариат на президента
/ТП/