В график сме по отношение на всички формални срокове, определени в Изборния кодекс, каза министър Росен Карадимов
В график сме по отношение на всички формални срокове, определени в Изборния кодекс. Това каза служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен от Министерския съвет за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите, по време на инициираната от президента Румен Радев среща с представители на институциите, отговорни за подготовката на предстоящите избори за Народно събрание и за гарантирането на честността на вота.
Министърът уточни, че са пет министерствата, които имат пряко отношение и чиято дейност се координира – на електронното управление, на вътрешните работи с функциите по Изборния кодекс, на правосъдието, на външните работи и на регионалното развитие и благоустройството. Всяка сряда се провежда редовно заседание на министрите от този екип, с преки отношения към изборния процес. Подготвени са подробни доклади със стриктно следене на хронограмата и ангажиментите на изпълнителната власт по отношение на процеса, обясни Карадимов.
Министерският съвет осигурява материално-технически изборите, ЦИК е тази, която води изборния процес, каза Карадимов и отбеляза, че са в перфектни отношения.
Министърът допълни, че ЦИК е взела решение и за гласуването в местата за лишаване от свобода и добави, че е създадена организация за предстоящия вот.
Росен Карадимов благодари на колегите си от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Крупни проблеми с избирателните списъци нямаше, освен традиционните проблеми на регистрирани много лица на един адрес, обясни министърът. Той посочи, че предварителната организация по проверката на подписи, избирателни списъци, проверката на хора, които са подкрепили партии и коалиции и независими кандидати, са минали изцяло в срок.
Карадимов посочи, че е създаден независим информационен канал от областните управители към Министерския съвет, където се дублира кореспонденцията с ЦИК, за да може да бъдат обобщавани проблеми и резултати, и да са в диалог с ЦИК.
Карадимов отбеляза, че ЦИК е възприела искането на МС да не се допуска гласуване на стара хартия и тя да бъде унищожена изцяло. По думите му решение на ЦИК задължава областните управители и кметовете до 30 септември да са унищожили хартията. На областно ниво това е свършено, каза Карадимов, но отбеляза, че областните управители нямат директен механизъм за интервенция върху кметовете.
Министърът обясни, че според Изборния кодекс Министерският съвет трябва да определи условията и реда за съхраняването на машините, а ЦИК контролира съхраняването на машините, но кодексът не определя факта кой сключва договора за съхраняването им. По думите му въпросът може да изглежда много технически, обаче е съществен политически.
По отношение на Министерството на външните работи е създадена цялостна организация за транспортиране на книжата, на машините, сключени са договорите, каза Карадимов. Той добави, че към момента в Турция има 168 секции, във Великобритания и Северна Ирландия – 112, в Германия – 66, в Испания – 64 и САЩ – 53.
Към мен като координатор сигнали за купен вот не са идвали, каза още министърът. Той добави, че е имало две питания от народен представител относно дефектите, които машините и хартията са давали на предходните избори.
Той постави въпрос, който по думите му не е за тези избори, но е от съществено значение. Не мога да си представя как, защо и кога България допусна в известен смисъл изборният ѝ процес да зависи от два търговки договора – единият за самия механизъм по работата с машините, а другият по съхранението на машините, каза Карадимов.
Във връзка с факта, че машините се доставят, обслужват и съхраняват от частна фирма, президентът Румен Радев каза, че въпросът е как държавните институции осъществяват контрол върху всички тези процеси, изпълнявани от частни фирми, така че да няма възможност за тяхно въздействие върху машините и съответно някакви изкривявания и съмнения за намеса в машинното гласуване.
Репортер - Никол Николова
Оператор - Любен Младенов
/АВР/