Сградата на румънското посолство в София отвори врати за граждани в рамките на Европейските дни на наследството
Посолството на Румъния в София отвори врати за широката общественост, като за първи път се включи в поредицата от събития, посветени на Европейските дни на наследството – София 2024. „Денят на отворите врати“ започна в 10:00 ч. и ще продължи до 15:00 ч. днес.
„Изключително много се радваме, че за първи път днес успяваме да организираме „Ден на отворените врати“ в посолството на Румъния в София. Влязохме в сътрудничество със Столична община, в рамките на инициативата „Европейски дни на наследството“. Инициатива, провеждаща се под високия патронаж на Съвета на Европа. Много хора, с които разговарях, най-вече живеещи в този район на града, ми споделиха колко би им било интересно да видят тази монументална сграда не само отвън, но и отвътре“, каза за БТА Бръндуша Йоана Предеску, извънреден и пълномощен посланик на Румъния в България.
„Тази сграда е впечатляваща със своите размери и разположение. Това е домът на Румъния в България“, посочи тя.
Посланик Предеску подчерта, че историята на сградата не е толкова продължителна, колкото на други емблематични сгради в София, но е много интересна.
„В средата на 70-те години, на равнище държавно ръководство, се взема решение на румънската държава, от страна на българската да бъде отпуснат имот, поземлен терен, където да бъде построено новото посолство на Румъния. Построяването на сградата отговаря на развиващите се отношения между двете държави. По онова време старото посолство вече не е могло да побира персонала и така се появява нуждата от нова сграда. Българската държава предоставя терен в един квартал, който разбирам, че е с традиции“, разказа посланикът на Румъния в София.
Бръндуша Йоана Предеску подчерта също, че сградата на посолството е построена за рекордно кратко време дори и за днешните стандарти – само шест месеца. Тя приютява в себе си два салона за протоколни нужди, кабинети за служителите.
Тя разказа също, че през октомври 2000 г. Столичната община се съгласява на промяна на името на булевард „Ситняково“, в участъка от 500 метра между „Цариградско шосе“ и улица „Гео Милев“, на булевард „Михай Еминеску“, на името на световно известния румънски национален поет Михай Еминеску (1850- 1889).
Днешното събитие уважи и кметът на район „Слатина“ Георги Илиев. „Когато аз бях дете, на това място имаше градинка и поляни, на които играхме футбол. Помня и как искрено се възхищавахме за скоростта на построяването на тази много забележителна сграда, една от емблематичните за София. Имаме честа да бъдем освен близки като държави, така и близки по отношение на нашия общ път към Европа“, каза той за БТА.
Репортер - Иван Лазаров
Оператор - Борислав Бориславов
Монтаж - Емил Граничаров
/ТП/