Създателите на Българското книжовно дружество са поставили основите на българската държавност още преди Освобождението, заяви българският посланик в Румъния Радко Влайков
Създателите на Българското книжовно дружество през 1869 година са поставили основите на първата институция на българската държавност още преди Освобождението. Това заяви посланикът на страната ни в Румъния Радко Влайков по време на честванията в Браила на 155-годишнината на Българската академия на науките (БАН), която е правоприемник на Книжовното дружество.
Влайков припомни, че само година по-късно е основана и Българската екзархия. Той благодари на архиепископа на Долен Дунав Касиан, катo определи отслужения от него заедно с представителя на Българската патриаршия протойерей Кирил Синев молебен в църквата „Възнесение Господне“ на румънски и български език като изключително емоционален.
„С Вашите мъдри слова ни пренесохте през атмосферата на тези 155 години. Особено, когато заедно пеехте, ние чувахме общия глас на българи и румънци. Това още повече ни задължава, да си спомним за този период в средата на 19 век, когато румънското общество е дало пълна закрила на българите, които са дошли тук, да работят за бъдещето на своята държава. Една част от най-светлите личности на българската история са работили за подготовка на революцията за Освобождението на българската държава, а друга част са поставили основите на българската държавност“, каза още посланик Влайков.
Той добави, че духовното начало трябва е пример и днес за това какво трябва да ни води в трудни времена.
Посланик Влайков благодари за подкрепата, която румънският народ е оказал на българите преди Освобождението, като определи отношенията между двата съседни народа като изключително приятелски. Според него 155-годишнината на БАН е повод за анализ какво са постигнали заедно двете държави и какво могат да направят в бъдеще, като заедно с архиепископ Касиан отбелязаха доброто партньорство между тях и в Европейски съюз.
Сред присъстващите на честванията в Браила бяха представители на БАН, начело с председателя на Академията акад. Юлиан Ревалски, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, представители на Асоциацията на българите в Браила „Христо Ботев“, на местната община и на Румънската академия (РА), с която вчера в Букурещ БАН сключи ново споразумение за сътрудничество.
Припомняме, че в библиотеката на РА беше открита и изложба, посветена на 200-годишнината от първото издание на "Рибен буквар" на Петър Берон.
Репортер - Андрей Кючуков
Оператор - Бисер Тодоров
Монтаж - Емил Граничаров
/ТП/