Патриарх Даниил оглави архиерейска света литургия и водосвет в Жаблянския манастир по повод храмовия му празник
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил оглави архиерейска света литургия и водосвет в Жаблянския манастир „Св. Йоан Предтеча“ по повод храмовия празник на обителта. Главата на българската православната църква осъществи служението днес съвместно с браницкия епископ Пахомий, архимандрит Йоан - протосингел на Софийска света митрополия и свещеници от Пернишко. Той бе посрещнат от кмета на община Земен Михаил Златанов.
В своята проповед към миряните патриархът говори за живота на свети Йоан Кръстител: „По свидетелството на Господ Исус Христос няма по-голям от родените от жени от Йоана Кръстителя. След Божията майка, след Света Богородица, той стои най-близо до Бога и подобава да почитаме и празнуваме неговата памет“.
Даниил припомни, че според Исус Христос св. Йоан Кръстител е най-голям от всички старозаветни праведници, велики мъже пророци и чудотворци.
„По-голям е с това, че стои по-близо до Бога със своята вяра, с чистота на живота си, защото още след неговото раждане, в детска възраст, е отнесен в пустинята и раснал там. Водил е изключително подвижнически, строг живот. Пребивавал е в молитва и пост. Не случайно се изобразява на иконите с ангелски криле. Като проповедник на покаянието той трябваше да стои на висотата на добрите плодове на покаянието.“ По думите му светецът е пренесъл такива плодове и в своя живот, без да се занимава с нищо друго освен Божията воля.
Патриархът разказа и как е завършил живота си светията. "Той е проповядвал в покаяние и е учил хората как да живеят, подготвяйки сърцата им да приемат дошлия цар небесен – Господ Исус Христос. На хората от най-различни сфери и професии в обществото им даваше инструкции какво да направят, за да бъде сърцето им право, а не прикрепено към материални неща. Учейки на покаяние, той не се побоял да отправи своите думи и свидетелство дори и към цар Ирод, който живеел със съпругата на своя брат Филип – Иродиада, извършвайки прелюбодейство. Не е замълчал, защото царят, макар и да е цар, управник, той също е подвластен на Божия закон и царството Божие.“
Според патриархът земното царство е временно и нетрайно: „Свидетели сме колко нетрайна е властта и особено тогава, когато се използва незаконно, за личен интерес и облаги. За всички нас, обикновените хора и управляващите, е важно пред нас да стои Божият закон и да знаем, че от него няма да мине и една йота, без да се изпълни. Небето и земята ще преминат. Земните царства ще преминат. Само в историята на ХХ век колко пъти се промениха политическите системи. Живяхме в царство в началото на ХХ век, дойде Народна република, сега е демокрация и идва Бог знае какво“.
Даниил каза, че законите на земното царство са създадени, за да има ред, възможност за развитие и просперитет през търсенето на благоденствие за всеки един човек и цялото общество. Според него обаче такъв закон и такава съвършена политическа система не се е явила и няма да се яви, докато не спазваме в сърцата си Божия закон, допълни той.
По повод храмовия празник на манастира в Жабляно бе даден курбан за здраве. Светата обител, сгушена в полите на Конявската планина, има 140 годишна история, каза за БТА Борис Борисов – харизанин към храма. По думите му хората от района в миналото са били търговци и вярващи. Доказателство за това е, че са изградени редица храмове в съседните населени населени места. Жаблянският манастир е опожаряван по време на османското владичество. В двора му и днес се намира аязмо с лековита вода, извираща от скала, която помага при хора с проблеми в очите.
Репортер - Милен Миланов
Оператор - Мая Костадинова
Монтаж - Валя Ковачева
/БТ/