Не живеем със здрав разум, ако той е обладан от лоши страсти, каза патриарх Даниил в Дупница
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи тържествена света литургия в дупнишкия катедрален храм ,"Св. Георги Победоносец" по случай петата неделя след Петдесетница, св. апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен.
Най-голямата църква в Дупница стана тясна за желаещите, които искаха да измолят благословия от Негово Светейшество и да се помолят за здраве. Патриархът беше посрещнат от областният управител Александър Пандурски и кмета на Дупница Първан Дангов.
В тържествената света литургия днес участваха Браницкият епископ Пахомий - първи викарий на Софийския митрополит, Велбъждския епископ Исаак, който е и архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия и втори викарий на софийския митрополит, архимандрит Йоан – протосингел на Софийска света митрополия, архимандрит Серафим-игумен на манастира "Св. Стефан" в Сапарева баня, архимандрит Йоан Чикалов от Трънска духовна околия, отец Георги Паликарски – наместник на Дупнишка духовна околия, духовници от Дупнишката духовна околия.
"Велико нещо е, голям дар е, да имаме здрав разум, да имаме тази способност да избираме полезното за себе си. Толкова е обикновено - присъщо ни е да разсъждаваме според възможностите, които Господ ни е дал. Често обаче не обръщаме внимание на това, но когато видим контраста – човеци, които страдат, да не могат да вземат самостоятелни решения. Разумът е насилван, тогава се вижда колко важно е човек да има здрав разум", каза в проповедта си Негово светейшество.
Българският патриарх разказа притчата, предадена от св. ап. евангелист Матей за срещата на Христос с обхванат от бесове.
"Ние можем да си извлечем важна поука от този евангелски текст, защото често мислим за себе си като за човеци със здрав разум. Но погледнете колко хора днес живеят с тази житейска философия и възгледи, че в крайна сметка човешкият живот свършва, никой не знае кога ще напуснем този живот, не разсъждаваме какво можем да направим. И много хора живеят с тази логика – да ядем и да пием, защото утре ще умрем. Отваряме вестници, интернет, навсякъде ще видим такива призиви – носете си хубавите празнични дрехи, живеем за мига, вземете всичко, което е от живота, защото сега се живее. С тази логика живеят болшинството от хората днес. Обаче дали тази логика е здравият разум?", попита Негово светейшество.
Не всичко свършва със смъртта, посочи той и припомни, че още, когато сме на този свят, Господ е дал възможността да усвояваме този живот, който не свършва с края на земния живот и физическата смърт на човека.
"Има един начин на живот, който е според здравият разум. За атеистичният човек няма никакво значение как живее – като престъпник или като отговорен човек, който се грижи за семейството, има отношение към околните – никакво значение няма, след като в един момент човешкият живот свършва. Тази логика все повече се усвоява от човеците, защото егоизмът така манипулира разума, сребролюбието ни кара да мислим по различен начин. Това все повече взима контрол над мислите и поведението на човеците", каза още патриархът.
"Този евангелски текст ни показва докъде води съжителството ни със страстите в нас. Всяка една сребролюбието, завистта, сластолюбието, всяка една води човека до смърт. Развръзката и крайния резултат няма да е по-различен от този със стадото свине в притчата", посочи още той.
Българският партиарх допълни, че страстите целят да ни отделят от Бога, влагайки вниманието си върху себе си и странични неща, а в крайна сметка, когато завършим своя живот, ако сме разчитали само на парите и връзките си в обществото, няма на какво да разчитаме след него. "Не живеем със здрав разум, ако нашия разум е обладан от лоши страсти", каза патриархът.
"Братя и сестри, голям дар и благословение е да имаме здрав разум. Господ ни е създал по негов образ и подобие, да бъдем храм Божий, да живеем съединени с Бога. Молитвата е тази, която съединява човешката душа с Бога. Тази връзка е здравият разум. Милосърдие, радост, вяра, въздържание, мир, любов, дълго търпение - ако не се стремим тези добродетели да бъдат съдържание на нашия живот, а вместо тях в нашата душа е недоумение, скука, незнание - не можем да очакваме нищо добро", каза Негово светейшество. Той призова също "да се страхуваме да не престъпваме Божията воля".
След тържествената литургия патриарх Даниил освети обновеното футболно игрище на стадион "Бончук" в града. То е изградено само за месец и е на стойност 120 хиляди лева. "Парите са изцяло от дарения - на родители и спонсори ", каза пред БТА кмета на Дупница Първан Дангов.
Репортер и оператор - Елица Иванова
Монтаж - Ангел Николов
/АБ/