Русия се опитва да атакува нашия начин на живот и го прави чрез дезинформация, заяви пред БТА говорителят на Европейския парламент Жауме Дук
Русия се опитва да атакува нашия начин на живот и го прави чрез дезинформация. Такова мнение изрази в интервю за БТА говорителят на Европейския парламент Жауме Дук. Той вижда връзка между войната в Украйна и войната на дезинформация.
“Има много манипулация. И трябва да работим с проверка на фактите, с платформите в социалните мрежи, задължавайки ги да спазват законите, приети от ЕС за дигиталните услуги, за дигиталните платформи”, смята Жауме Дук.
Според него войната в Украйна трябва да е приоритет за всички европейски институции.
Следва пълният текст на интервюто, което говорителят на Европейския парламент Жауме Дук даде за БТА в Страсбург.
Господин Дук, Европейският парламент започна своя десети мандат. Как изглежда - с повече или с по-малко Европа в него?
Ако погледнете пленарната зала, разпределението на политическите групи, първото нещо, което е очевидно е, че има мнозинство на проевропейските политически сили. Около 60 процента защитават тези европейски позиции, което, разбира се, е важно, защото следващите пет години ще бъдат много сложни за целия свят. Не само за Европа. И имаме нужда от конструктивна институция.
Казахте, че следващите пет години ще бъдат трудни, но коя е най-трудната задача, която Европейският парламент трябва да реши веднага?
Мисля, че Европейският съюз трябва да допринася, да продължи да допринася, защото започна преди две години, да защитава мира в ЕС и на Европейския континент. За съжаление, още виждаме тази руска агресия, тази война срещу Украйна, която за нас, за всички европейски институции, трябва да бъде истински приоритет.
Споменахте войната в Украйна, но има и друга война на нашия континент. Тази с дезинформацията. Какво е решението?
Тези две войни са свързани. Защото да, имаме тази война срещу Украйна, която е териториална война, но в същото време Русия се опитва и да атакува нашия начин на живот, нашите свободи, нашата свобода, нашата демокрация и това бе направено чрез тази политика на дезинформация, тази дезинформационна кампания. Вече виждаме последствията в политическия пейзаж на някои държави членки. Как да се борят срещу тази дезинформация? Първо трябва да бъдем съзнателни към проблема и да обясним това на обществото. Обществото трябва да разбере, че не всичко, което циркулира в социалните медии, а понякога и в истинските медии, е истина. Има много манипулация. И тогава, разбира се, трябва да работим с проверка на фактите, с платформите в социалните мрежи, задължавайки ги да спазват законите, приети от ЕС за дигиталните услуги, за дигиталните платформи. Мисля, че трябва да помагаме на младите, на тийнейнджърите също да разберат опасността от дезинформацията.
Понеже говорим и за социалните мрежи, видях една реклама преди европейските избори, в която те бяха представени като състезание на Формула 1. Кое е онова “бързо и яростно решение” на ЕП, което трябва да бъде взето до края на тази пленарна сесия?
Тази пленарна сесия е за избора на вътрешните органи на парламента. Вчера видяхме избирането на председателя на Европейския парламент, между другото с рекорден брой гласове. Роберта Мецола получи подкрепата на около 90 процента от членовете на парламента. А после и заместник-председателят и т.н. Тази седмица продължаваме с председателите на комитетите, което означава, че преди края на лятото парламентът ще бъде готов да започне същинската работа. Вероятно ще има изслушвания за следващите кандидати за европейски комисари, членовете на ЕК. Но в същото време видяхте, че днес вече имаше решение, беше гласувана резолюция, която да покаже на гражданите, на света, че този парламент още подкрепя Украйна по много солиден начин.
Ще видим ли промени по Зелената сделка?
Ще видим. По-голямата част от законодателството по Зелената сделка вече беше прието, но все още има някои части от закони, които трябва да бъдат дискутирани и след това, разбира се, прилагането на това, което е било прието през последните години. И сега в някои държави и сред много от гражданите я има тази загриженост как бъдем съвместими, необходимостта да продължим да се борим срещу климатичните промени и всички последствия от тях. И в същото време да защитим нашето земеделие, нашата индустрия и по някакъв начин нашата конкурентоспособност на ЕС. Те всички са необходими.
Репортер и оператор - Мартина Ганчева
/АВР/