Възстановка в танци и музика на ритуали, свързани с Еньовден и силата на билките, концерти и спектакли бяха част от първата от двете „Бели нощи на Разград”
Възстановка в танци и музика на ритуали, свързани с Еньовден и силата на билките, концерти, спектакли и изложби бяха част от първата от двете „Бели нощи на Разград”. Организатор на двудневния фестивал, посветен на материалното и нематериално културно наследство, е Община Разград. В две поредни нощи винаги на 23 и 24 юни – в нощта срещу Еньовден и на самия празник, разградските къщи музеи се оживяват от различни видове изкуства и от публиката на спектаклите.
Началото на фестивала “Белите нощи на Разград“ беше поставено пред Художествената галерия, където възпитаници на Центъра за работа с деца отведоха посетителите в необятната магия на детския танц и песен. Гости и участници имаха възможността да разгледат картините от завършилия наскоро международен пленер „Мистика и реалност”, както и изложените останали творби от фонда на галерията.
Втората спирка от мистичното пътуване беше къщата музей „Станка и Никола Икономови”. Символичният домакин - Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев” спази традицията в дома на първите възрожденски будители, да гостува следовница на българска поетеса Станка Николица Спасо-Еленина. „Тук се усеща духът на думите”, каза журналистът и телевизионен водещ Мира Добрева, която представи пред публиката дебютният си роман „Светулки зад решетките“ и книгата „Столетниците – благословия или орисия“. Историите за героите и личностите в книгите й бяха съпътствани с изпълнения на възпитаници на Школа „Енджой мюзик”.
Посетителите на къщата музей „Акад. Анание Явашов“ се върнаха далеч във времето, в което е живял режисьорът, журналист и редактор на най-дълго излизалия до 1944 г. разградски вестник „Разградско слово“ Григор Попов. Със свои изпълнения в програмата в музейния обект, със символичен домакин Народно читалище „Развитие 1869“, участваха млади музикални таланти от Музикална школа „Илия Бърнев“ и артисти от Театрално-танцова фармация „Пулс“. Тук бе експонирана и изложба, посветена на 145 години от рождението на Григор Попов, която представи проф. Росица Ангелова от Регионалния исторически музей. Всеки гост си тръгна и с копие от първия брой на „Разградско слово”.
В Етнографската къща, съхранила мита и духа на най-старата етническа група в България – капанците, чрез танци и музика бяха представени ритуали, свързани с Еньовден и силата на билките. Посетителите в света на мистиката, магиите и самодивите пренесоха танцьори от Капанския ансамбъл и Сцена „Назъм Хикмет” към Театрално-музикалния и филхармоничен център. Спазена бе и традицията посетилите Етнографската къща да преминат под Еньовския венец, да отпият за здраве глътка червено вино и отнесат в дома си китка с билки, амулет с наричане и въгленче от еньовденския огън.
Вечерната разходка из градските културни обекти завърши в пространството до Часовникова кула в центъра на Разград с концерт на формация от Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“. Музикалната проява премина под мотото „Времето… 160 години Часовникова кула в Разград“. Самата Часовникова кула бе осветена в бяло и зелено – цветовете на Разград, а на мултимедия под формата на импресии бе разказана историята на един от символите на Разград до днешни дни със снимки, правени от разградския фотограф Данче Бозаджиева, която е наследник на майстор уста Тодор Тончев.
Втората от Белите нощи на Разград е посветена на античната история и ще се проведе тази вечер сред руините на древния римски град Абритус. В Интерактивния музей посетителите ще могат да разгледат Вълчитрънското златно съкровище. В концерта на открито под звездите и сред духа на древния Абритус, на импровизираната сцена на вила „Урбана“ концерт ще изнесат музикантите от група 12 BAR. Вечерта и фестивалната програма на „Белите нощи на Разград“ ще завърши със светлинно дрон шоу, което ще бъде осъществено чрез 100 дрона. Представянето, създадено специално по поръчка на Община Разград, носи и запазеното име Светлинно дрон шоу „Абритус“.
Във всички къщи музеи снощи имаше дарителски кутии в подкрепа на Антония Марчева – майка на едногодишно дете, която е с диагноза аплазия на костен мозък и сумата за лечението й е непосилна за нейното семейство. Всеки, който желае да помогне, може да пусне определена от него сума в дарителска кутия и във втората Бяла нощ на Абритус.
Репортер и оператор - Садет Кърова
Монтаж - Валя Ковачева
/АБ/