Магичен еньовденски ритуал събра десетки жени на поляните в село Горна Арда
Магичен еньовденски ритуал събра десетки жени от цялата страна на поляните в пограничното село Горна Арда. Организатори са клуб „Хоро“ – Смолян, с ръководител Русанка Бодурова.
Ритуалът за Еньовден започна още предната вечер пред читалище „Извор“ в село Арда. Жените от селото приготвиха на място мекици и ги сервираха с домашни сладка и сиропи, под звуците на народна музика. След това всички жени се отправиха към поляните на съседното село Горна Арда.
По залез слънце младите момичета, облечени в бяло, набраха цветя за еньовските венци в пълно мълчание. Помагаха им по-възрастни жени, които сплитаха голям еньовски венец, наричан за здраве и любов.
„За 18-ти път правим големият еньовски венец, в който има 77 билки и половина. Тази половинка е незнайната билка, но ние знаем, че това е билката за нелечимата болест. А нелечимата болест е онази страст и онази несподелена любов“, каза за БТА Русанка Бодурова – ръководител на клуб „Хоро“.
Всяка година на поляните на Горна Арда идват все повече млади жени, а от клуб „Хоро" девойките, които вече са пораснали, идват с желание. А тази година има 12 момичета, които идват за първи път.
Поверието гласи, че между заник слънце на 23 юни до изгрева на 24 юни, докато билките престояват в мълчана вода, мъжете нямат право да бъдат на тази територия.
Според традицията, на днешния ден билките са най-лековити.
Събития са част от „Фестивал на дивите цветя в Родопите", който започна в петък. Целта на фестивала е да покаже растителното разнообразие в планината, традиционни и съвременни приложения на растенията в кулинарията, медицината, здравословния начин на живот и в обичаите и обредите на местните общности от района на Горното поречие на река Арда. В тазгодишното издание на фестивала е допълнена темата за взаимодействието между флората и фауната и приноса на дивите животни за опазване местообитанията на растенията в природата.
Репортер и оператор - Елена Павлова
Монтаж - Ангел Николов
/АБ/