Интересът към Европейския фонд за отбрана все повече нараства, каза зам.-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински
Интересът към Европейския фонд за отбрана и възможностите, които тази европейска инициатива предлага, все повече нарастват. Това каза заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински на откриването на Националния информационен ден по въпросите на Европейския фонд за отбрана 2024, организиран от икономическото ведомство. Той уточни, че Европейският фонд за отбрана е програма на Европейския съюз (ЕС) за насърчаване на конкурентоспособността и иновационния капацитет на европейската отбранителна технология и индустриална база. Фондът е с бюджет от почти 8 млрд. евро за периода от 2021 г. до 2027 г., от които 2,7 млрд. евро са предназначени за научни изследвания, а 5,3 млрд. евро са за разработване на продукти и технологии в областта на отбраната.
Зам.-министърът на икономиката и индустрията изтъкна, че български компании и научно-изследователски организации не само участват активно, но и печелят европейско финансиране и изпълняват успешно проекти. Сукалински припомни, че за периода от 2021 г. до 2022 г. 14 проекта с участие на 11 български организации са получили безвъзмездно финансиране по програмата. Този резултат нарежда България на 17-о място от общо 27 държави по брой участие в проекти, които са получили финансиране от бюджета на фонда. Резултатите от оценката на проектните предложения от бюджета на програмата за 2023 г. предстои да бъдат оповестени скоро от Европейската комисия, уточни заместник-министърът. Има проекти с българско участие, които могат да получат грантово финансиране от бюджета на програмата за 2023 г., коментира още той.
През изминалата година български организации са участвали в общо 17 проектни предложения, посочи икономическият зам.-министър. Поради тази причина България е посочена от ЕК като страната, която бележи най-голям ръст при участието си в програмата за 2023 г. Броят на българските организации, които са участвали в програмата, се е удвоил. Сукалински акцентира, че за периода 2021-2022 г. страната ни е била на 14-о място по брой участия на малки и средни предприятия във финансови проекти. Според него това доказва, че българските компании са иновативни, високотехнологични, конкурентоспособни и адаптивни. Освен това те могат да отговарят напълно на високите критерии и очаквания на ЕС и са способни да участват като пълноценен партньор в консорциум, редом с големите международни компании, смята заместник-министърът на икономиката и индустрията д-р Давид Сукалински.
Репортер - Антоан Николов
Оператор - Любен Младенов
Монтаж - Ангел Николов
/БТ/