Постиженията на България в Космоса. Поглед през бюлетините на БТА
В исторически план България е една от страните пионери в опознаването на Космоса. Приносът на българската наука към космическите изследвания започва още през петдесетте години на миналия век. През годините Българската телеграфна агенция активно отразява разработването на българска космическа апаратура и включването на страната ни наравно с други държави в различни проекти. През 1967 г. България става един от съоснователите на програмата за космически изследвания на социалистическите страни – „Интеркосмос“.
През 1972 г. на борда на спътника „Интеркосмос-3“ тя за първи път извежда в Космоса собствена апаратура и е официално регистрирана като 18-та космическа държава в света.
През 1979 г. България става шестата страна в света, която изпраща свой представител в Космоса. Това е генерал-лейтенант Георги Иванов, който на 10 април участва в съвместен съветско-български полет на борда на „Союз-33“ под ръководството на командира Николай Рукавишников. Този полет превръща Георги Иванов в 92-ят човек, летял в космическото пространство.
Нов звезден час за България настъпва на 7 юни 1988 г., когато вторият български космонавт – генерал-майор Александър Александров, лети на борда на космически кораб „Союз ТМ-5“ заедно с командира на полета Анатолий Соловьов и бординженерa Виктор Савиних.
За да осигури менюто на своите космонавти, България става третата страна в света, след САЩ и Русия, която започва да произвежда лиофилизирани храни.
Българска е единствената в света космическа оранжерия „Свет“, създадена от ст.н.с. Таня Иванова. Тя е финансирана от НАСА и през 1990 година американски астронавт ожънва първата реколта българска пшеница от оранжерията.
Свой дял имаме в международните проекти като „Апекс“, „Интербол“, „Вега-Венера-Халеева комета“ и „Фобос“.
Сред ярките български научни постижения са системите „Дъга-м“ и „Спектър-15“, експериментите от серията „Пирин“ и „Оператор“, приборите „Средец“ и „Рецептор“, програмата „Интеркосмос-България 1300“ и др.
На 24 август 1977 г., две години преди българин да полети в Космоса, откъс от песента „Излел е Дельо хайдутин“ изпълнен ат народната певица Валя Балканска е изстреляни в Космоса на борда на американската станция за космически изследвания „Вояджър“.
Новините на БТА отразяват и откриването на астрономически обсерватории в страната, които подпомагат науката и любителите на Космоса – в Стара Загора, Белоградчик и Варна.
Интересът към Космоса в България продължава и днес.
Репортер – Яница Христова
Монтаж – Силвия Пешева